2014-05-06
W ramach języka francuskiego, współpraca na platformie e-twinning trwa od 2011 roku i rozpoczęła się współpracą z liceum w Saint-Brieuc w Bretanii. Młodzież pracowała nad tematem „Les goûts et les couleurs” („Gusta i kolory”). W trakcie zajęć dodatkowych rozwijano poszczególne zagadnienia związane z projektem - literatura, kultura, tradycje, na bieżąco wymieniano korespondencję z uczniami z Francji. Ponieważ na zajęciach poruszano często kwestie związane z literaturą i sztuką, w prace nad projektem zaangażowali się również nauczyciele języka polskiego: p. Anna Pędziwiatr, p. Anna Piotrowska i p. Ewa Ociepa.
Anna Jędrzejczyk
Kolejnymi szkołami partnerskimi były licea: La Closerie w Saint – Quay - Portrieux we Francji oraz Costesti w Rumunii. Z Francuzami pracowaliśmy nad tematem „Géographie des goûts” - „Geografia smaków”, natomiast z uczniami ze szkoły w Rumunii – „Moi, l'euro - citoyen” - „Ja, jako obywatel Europy”. Projekty opierały się na korespondencji między uczestnikami oraz pracy na „Twinspace” - stronie projektu. Pod koniec kwietnia 2013 udało się zorganizować spotkanie na czacie i kilku uczniów miało możliwość bezpośredniego komunikowania się z osobami z Rumunii. Projekty pozwoliły przybliżyć uczniom tradycje, zwyczaje oraz kulturę krajów, w których mieszczą się szkoły partnerskie.
Anna Jędrzejczyk
Projekt zakłada współpracę między szkołami średnimi z Chorwacji, Czech, Słowacji i Polski. Porozumiewamy się w językach narodowych, bo przedsięwzięcie ma dotyczyć właśnie języków słowiańskich. Angielski traktujemy pomocniczo, gdy inne drogi porozumienia zawiodą. Zadaniem każdego z maksymalnie dziesięcioosobowych zespołów było przygotowanie adaptacji wybranego i związanego z kulturą danego kraju dzieła literackiego. Nasze filmy były nieme, a uczestnicy z innych szkół mieli je zinterpretować. Teraz jesteśmy w trakcie opracowywania słowników do filmów. Polską grupę tworzy sześć uczennic klasy humanistycznej. Praca nad projektem uczy kreatywności, ale przede wszystkim sprawia dużo radości i daje satysfakcję.
Katarzyna Łągiewka
Obecnie młodzież z klasy II B i IIE rozpoczyna współpracę ze szkołą z Rumunii w ramach projektu La culture - la porte ouverte du monde (Kultura - otwarte drzwi świata). Głównym celem projektu jest ukazanie, jak ważną rolę na całym świecie odgrywa kultura, sztuka, literatura, muzyka. Poza przygotowaniem pierwszych listów, młodzież pracuje także nad prezentacjami dotyczącymi miejsc i wydarzeń związanych z kulturą w naszym regionie. Mamy nadzieję, że projekt ten będzie punktem wyjścia do wymiany z liceum Costesti.
Należy podkreślić, że do każdego z wymienionych projektów dołączały się szkoły z innych krajów europejskich, co czyniło naszą współpracę jeszcze bardziej interesującą. Warto zobaczyć certyfikaty obrazujące zakres naszych działań.
Anna Jędrzejczyk
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025