2014-04-10
"Europejska droga do jednej waluty"
W dniach 12 i 19 marca I Liceum Ogólnokształcące miało zaszczyt gościć Pana Jakuba Wrąbla przedstawigpaciela Narodowego Banku Polskiego –Centrum Informacji o Euro.
Uczniowie wysłuchali prelekcji na temat „ Historia pieniądza”, „ Europejska droga do jednej waluty”, „Europejski System Banków Centralnych i Europejski Bank Centralny – funkcjonowanie”.
Dzięki tym zajęciom młodzież między innymi mogła dowiedzieć się, jakie warunki musi spełnić Polska, aby przystąpić do strefy euro.
Euro pojawiło się jako wirtualna waluta w 1999 r., a do portfeli Europejczyków trafiło w 2002 r. Wspólna waluta jest być może najłatwiej zauważalnym przejawem integracji europejskiej.
Euro nie zostało wprowadzone z dnia na dzień. Stworzenie wspólnej waluty zapisano jako cel w traktacie z Maastricht w 1992 r. Sześć lat później, w 1998 r., Rada zatwierdziła skład przyszłej strefy euro; w tym samym roku powstał Europejski Bank Centralny. Od tego czasu strefa ta rozszerzyła się o nowe państwa członkowskie, po tym jak kolejni kandydaci spełnili kryteria wymagane do przyjęcia euro. I tak 1 stycznia 2014 r. jest już18 państw w strefie euro.
Przystępując do Unii Europejskiej, Polska zobowiązała się do przyjęcia euro. Narodowy Bank Polski jest jedną z instytucji państwowych odpowiedzialnych za przygotowanie i przeprowadzenie tego procesu.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025