2019-05-31
Autentystka, tak o Annie Świrszczyńskiej mówił Czesław Miłosz. Wiersz poetki w tym roku pojawił się na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Jednocześnie stała się ona bohaterką wykładu prof. Bartosza Małczyńskiego z Instytutu Filologii Polskiej UJD w Częstochowie, który 31 maja 2019 r. gościł w naszej szkole. W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas pierwszych, którzy wysłuchali wykładu pt. „Wierszem zbawić ludzkość. Poezja Anny Świrszczyńskiej wobec zagadnień etycznych”.
Prof. Małczyński w pierwszej części spotkania wprowadził uczniów w świat rodziny poetki, a potem skupił się na wielowymiarowości jej utworów oraz prostocie ich języka. Jak się okazało Anna Świrszczyńska realizowała swój własny ideał poezji, która ma służyć ludzkości, ma być narzędziem walki o byt, stąd jej adekwatność i przydatność. Pan Profesor podkreślał, że twórczość Świrszczyńskiej naznaczona jest życiorysem, a wyróżnia się dosadnością i prostotą, tak jak poezja Tadeusza Różewicza. Poetka balansuje między okrucieństwem a zwykłością, między patosem a dosłownością, obnaża się z intymnych przemyśleń, co czyni jej poezję wyjątkową. Teoretyczne rozważania poparte zostały ćwiczeniami warsztatowymi, podczas, których uczniowie zmierzyli się z trzema tekstami poetki: „Śmierć za ojczyznę”, „Ziemia polska” oraz „Śmierć najnędzniejszego”.
Wykład prof. B. Małczyńskiego był kolejnym ogniwem projektu „Poezja współczesna i jej interpretacje – w słowie i obrazie” realizowanego przez I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku oraz Muzeum Regionalne w Radomsku.
A.P.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025