2019-06-09
„Poezja współczesna i jej interpretacje – w słowie i obrazie” to tytuł przedsięwzięcia o charakterze lingwistycznym. Jego organizatorami były dwie radomszczańskie placówki I Liceum Ogólnokształcące i Muzeum Regionalne . Patronat honorowy nad przedsięwzięciem objęli Starosta Powiatu Radomszczańskiego i Prezydent Miasta Radomsko.
Patronat merytoryczny nad projektem sprawowała pani Rektor Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego w Częstochowie. Mecenat finansowy nad przedsięwzięciem objął Prezes Zarządu firmy „Fameg”.
5 czerwca 2019 r., w gmachu muzeum odbyła się uroczystość wieńcząca działania projektowe. Na galę przybyła dr Ilona Czechowska z Fundacji Literackiej Karla Dedeciusa we Frankfurcie nad Odrą. Wygłosiła interesujący wykład na temat pracy poety i jego tłumacza, Zbigniewa Herberta i Karla Dedeciusa. Gościom została przedstawiona współpraca dwóch osobistości świata literatury oparta na zaufaniu.
W dalszej części spotkania organizatorzy przybliżyli zaproszonym gościom realizację zadań projektowych na trzech płaszczyznach wzajemnie się przenikających, języka ojczystego i języków obcych – angielskiego i niemieckiego, zostały szczegółowo omówione efekty przedsięwzięcia i nakreślone ramy działań. Uczestnicząca w projekcie młodzież doskonaliła swój warsztat językowy pod kierunkiem pracowników naukowych Uniwersytetu Humanistyczno – Przyrodniczego w Częstochowie i nauczycieli I LO – pomysłodawców inicjatywy. Na etapie wstępnym uczniowie zdobywali szlify w zakresie języka praktycznego. Komunikat, czy odbiór przekazu obcojęzycznego zdominował fazę przygotowawczą. W dalszej części projektu została przybliżona przede wszystkim postać i twórczość osobistości świata literatury współczesnej - Zbigniewa Herberta. Obok głównego bohatera pojawiły się nazwiska cenionych polskich poetów współczesnych: Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Anny Świrszczyńskiej czy Jacka Kaczmarskiego. Młodzież poznała utwory tłumacza niemieckojęzycznego Karla Dedeciusa oraz tłumacza anglojęzycznego Petera Dale Scotta. Teksty literackie stały się inspiracją do wyzwalania kreatywności młodego człowieka.
Projekt stworzył szerokie spektrum propozycji. Był on skierowany nie tylko do uczniów o zainteresowaniach filologicznych. Pasjonat technologii informacyjnej tworzył obrazy w formie prezentacji multimedialnej, uzdolniony plastycznie uczeń przedstawił zaś swą wizję utworu malując, rysując, czy tworząc collage. Po szczegółowym omówieniu projektu nastąpił moment podziękowań i gratulacji. Najefektywniej pracującej młodzieży gratulował wicestarosta powiatu radomszczańskiego – pan Jakub Jędrzejczak i dyrektor I LO – pani Renata Kosela. Uczniowie współzawodniczyli ze sobą na wielu płaszczyznach. Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjalnych konkurowali rozwiązując zadania testu interpretacyjnego. Współzawodnictwo na poziomie licealnym przebiegało w trzech kategoriach. Pierwszą była interpretacja słowna, drugą interpretacja w postaci prezentacji multimedialnej, trzecią interpretacja o charakterze pracy plastycznej. Wymienione kategorie przyporządkowane zostały sekcjom językowym. Po uhonorowaniu laureatów zaproszono do pamiątkowego zdjęcia. Ostatnie spotkanie z projektem utwierdziło obecnych, że warto obcować z literaturą i doskonalić języki obce.
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025