2014-06-04
Kropla wody – kroplą życia. Podsumowanie przedsięwzięcia.
We wtorek 27 maja odbyło się podsumowanie szkolnego przedsięwzięcia „Kropla wody – kroplą życia”. Była to okazja do wręczenia nagród uczestnikom konkursów przeprowadzonych w ramach akcji.
Drugą część uroczystości stanowił wykład przygotowany przez przedstawicielki Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku dotyczący gospodarowania zasobami wodnymi na terenie naszego miasta. Otrzymaliśmy dużą porcję informacji na temat właściwego korzystania z wody.
Organizatorki: Ewa Siejka i Katarzyna Łągiewka
SPONSORKONKURS FOTOGRAFICZNY2014-05-21
W dniu 14 maja 2014 r. uczennice klasy II c pod opieką p. mgr Ewy Siejki oraz p. mgr Katarzyny Łągiewki przeprowadziły zajęcia dla uczniów klasy II b z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 6 w ramach przedsięwzięcia "Kropla wody-kroplą życia". Na lekcji uczniowie mieli okazję przenieść się do Krainy Kryształowego Jeziora, w której wróżka pokazała im, jak istotne w obecnych czasach jest oszczędne gospodarowanie wodą. Dzieci wykonywały plakaty podsumowujące pracę na lekcji. Na koniec zajęć uczestnicy otrzymali dyplomy "Strażników wody".
2014-05-12
Szkolne przedsięwzięcie: Kropla wody – kroplą życia trwa!.
W jego ramach dwoje reprezentantów Samorządu Uczniowskiego podjęło wyzwanie 24 litry na dobę. Ich zadaniem jest tak gospodarować wskazaną ilością wody, aby wystarczyło jej na cały dzień i do picia, i do mycia...
Oto link do bloga, na którym Paulina i Filip publikują swoje relacje: http://www.photoblog.pl/wodooszczedni/167411484
2014-03-29
ta akcja jest dla Ciebie!
Rozpoczynamy od ogłoszenia trzech konkursów:Serdecznie zapraszamy! Szczegóły podajemy w [ico:pdf]regulaminie.
Wkrótce informacje o akcjach towarzyszących przedsięwzięciu!
2015-06-16
W poniedziałek 15 czerwca podsumowaliśmy szkolne przedsięwzięcie Kropla wody – kroplą życia. Przedsięwzięcie to, odbywające się już po raz drugi, ma na celu przybliżenie uczestnikom zagadnień dotyczących racjonalnego gospodarowania wodą oraz rozwijanie wrażliwości i zachowań proekologicznych.
Spotkanie było okazją do wręczenia nagród laureatom konkursów, które odbyły się w ramach przedsięwzięcia. Mieliśmy także okazję zdobyć wiedzę na temat gospodarowania wodą w naszym mieście. Niezwykle cennych i ciekawych informacji dostarczyły nam przedstawicielki Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej: panie Magdalena Jurek i Karolina Parzuchowska.
2017-06-14
We wtorek 13 czerwca w ramach kolejnej edycji przedsięwzięcia "Kropla wody - kroplą życia" nasze liceum odwiedziły przedstawicielki Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku. Przygotowana przez nie prezentacja dotyczyła problemów gospodarowania wodą. Uczniowie klas II b i II c dowiedzieli się, jak dochodzi do skażeń wody, jakie bakterie je powodują, jak chronić ujęcia wody przed zagrożeniem oraz w jaki sposób działa laboratorium badające stan wód. Druga część spotkania miała charakter warsztatowy. Wszyscy chętni mogli przeprowadzić eksperymenty pokazujące rożne właściwości wody. Spotkanie nie tylko poszerzało naszą wiedzę z zakresu ekologii, ale pozwoliło w ciekawy sposób wykorzystać umiejętności z różnych dziedzin. Uczestnicy mieli też okazję poznać wiele interesujących faktów dotyczących radomszczańskiej wody - nasze ujęcie głębinowe gwarantuje wodę wolną od zanieczyszczeń i doskonałą do picia, nawet bez przegotowania.
Już wkrótce relacje z kolejnych etapów realizacji przedsięwzięcia.
Organizatorki: A. Jędrzejczyk, E. Siejka, K.Łągiewka
2017-06-14
W dniu 13 czerwca 2017 r., w ramach realizacji projektu „Kropla wody-kroplą życia’ uczennice klasy II F - Ada Kot i Izabela Staniszewska przeprowadziły zajęcia dla uczniów II klasy szkoły podstawowej w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 4 w Radomsku. Dzieci obejrzały krótkie bajki obrazujące rolę wody, konieczność i sposoby jej oszczędzania, a także proces oczyszczania. Następnie mali uczniowie mieli okazję zobaczyć doświadczenia chemiczne, do których przeprowadzenia niezbędna była oczywiście woda. Wszystko odbywało się w radosnej, ożywionej atmosferze. Dzieci chętnie odpowiadały na pytania i dzieliły się swoimi spostrzeżeniami. Przeprowadzona lekcja uświadomiła wszystkim kolejny raz, jak często zapominamy, że woda pozwala nam żyć.
2018-03-20
15 marca, naszą szkołę odwiedzili uczniowie z PSP nr 6 w Radomsku wraz z wychowawcą Panią Ewą Kawką. Dzieci wzięły udział w zajęciach prowadzonych przez uczennice klasy III f - Adę Kot i Izę Staniszewską. Poprzez ciekawe formy nauki oraz doświadczenia chemiczne, mali uczniowie dowiedzieli się, jak istotną rolę w naszym życiu odgrywa woda i jak należy rozsądnie gospodarować jej zasobami. Dzieci były zachwycone pracownią chemiczną oraz efektami doświadczeń.
Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach projektu "Kropla wody- kroplą życia". Koordynatorzy ostatniego przedsięwzięcia: p. K. Alama-Gębicz, p. A. Jędrzejczyk, p. K. Łągiewka, p. E. Siejka.
2019-09-03
Miło nam przekazać wiadomość, że nasze Liceum zostało laureatem Konkursu „Edukacja Ekologiczna w szkołach i przedszkolach na rok szkolny 2019/2020”. Projekt pod nazwą "Kropla wody - kroplą życia" zyskał w ten sposób dofinansowanie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Środki te zostaną przeznaczone na warsztaty, wyjazdy edukacyjne oraz konkursy o tematyce ekologicznej. Projekt będzie realizowany od września do czerwca i obejmie około 390 uczniów naszej szkoły. Pierwszy etap działań już wkrótce!
Koordynatorami przedsięwzięcia są panie: Anna Jędrzejczyk, Katarzyna Łągiewka i Ewa Siejka.
2019-10-15
Jednym z przedsięwzięć realizowanych w ramach projektu „Kropla wody – kroplą życia” jest poznawanie parków krajobrazowych województwa łódzkiego. 15 października uczniowie II B mieli okazję przyjrzeć się, przynajmniej części, Bolimowskiego Parku Krajobrazowego. Park leży na pograniczu województw łódzkiego oraz mazowieckiego i obejmuje Puszczę Bolimowską. Przez jej środek przepływa Rawka – rzeka, która jest objętym ochroną korytarzem ekologicznym.
Na terenie Parku znajdują się liczne obiekty turystyczne. My zdecydowaliśmy się uzupełnić nasz ekologiczny spacer zwiedzaniem pałacu w Nieborowie oraz romantycznego parku w Arkadii. To miejsca niezwykłe, związane z kilkoma wiekami historii polski i przede wszystkim dostarczające niezapomnianych wrażeń estetycznych, dość wspomnieć, że w ich scenerii rozgrywała się akcja wielu (nie tylko polskich) filmów fabularnych i seriali, m.in. „Akademii Pana Kleksa”, „Lalki”, „Chłopów”, „Frankensteina” czy najnowszych „Legionów”.
Polecamy taką wyprawę, szczególnie polską złotą jesienią.
KŁ
2019-12-01
W ramach realizacji projektu „Kropla wody kroplą życia” dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, uczniowie wzięli udział w mikrobiologicznych warsztatach edukacyjnych pt. „Szukamy śladów życia wodzie” – klasa IF1 oraz w fizyko-chemicznych warsztatach pt. „Niezwykłe właściwości zwykłej wody” – klasa ID1.
Warsztaty polegały na obserwacji organizmów jednokomórkowych w powiększeniu mikroskopowym (bakterie nitkowate i pierwotniaki) w preparatach wykonanych z próbek wody z rzeki i stawu. Dla każdego zespołu pracującego przy mikroskopie zostały przygotowane plansze ukazujące mikroorganizmy, których uczniowie poszukiwali w wykonanych przez siebie preparatach.
W trakcie trwania warsztatów uczniowie mieli możliwość samodzielnego wykonania doświadczeń, przybliżono i omówiono następujące zagadnienia:
2019-12-12
10 grudnia 2019 r. uczniowie klasy II C wraz z opiekunami p. Beatą Wójcik i p. Elżbietą Ozgą uczestniczyli w wykładach na Uniwersytecie Łódzkim w Zakładzie Hydrologii i Gospodarki Wodnej na Wydziale Nauk Geograficznych. O godz. 11.30 uczniowie zostali przywitani przez prof. dr. hab. Pawła Jokiela, który przybliżył działalność wydziału oraz zagadnienia, którymi się zajmuje. Uczniowie mogli usłyszeć wiele ciekawostek związanych z wodą, jak również wspomnienia Pana Profesora z czasów, kiedy pracował nad swoim doktoratem na bliskich dla nas obszarach w okolicach Dobryszyc oraz Kopalni Bełchatów. Otrzymaliśmy również autorskie książki ze specjalną dedykacją dla I Liceum Ogólnokształcącego.
Po przywitaniu uczniowie uczestniczyli w dwóch wykładach związanych z wodą i jej wpływem na środowisko:
Elżbieta Ozga, Beata Wójcik.
2020-04-23
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. To kolejna okazja do podkreślenia, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. Postanowiliśmy wykorzystać tę uroczystość, żeby wyróżnić uczestników jednego z etapów realizowanego w naszej szkole projektu Kropla wody – kroplą życia.
Uczestnicy podjęli wyzwanie i sprawdzili, ile wody dziennie jest im niezbędne. Nie wszystkim udało się zużyć zaledwie 24 litry na dobę, ale eksperyment spełnił swoje zadanie, bo zmusił nas do refleksji nad tym, jak ważnym zasobem jest woda i jak często zupełnie nieświadomie ją marnujemy. Oto fragment relacji jednego z uczestników:
Oczywiście nie jesteśmy w stanie określić, ile dokładnie zużyliśmy wody, ponieważ woda wykorzystywana jest do WSZYSTKIEGO, nawet nie zdajemy sobie sprawy podczas codziennych czynności, że do np. produkcji jedzenia potrzebna jest woda od SAMEGO POCZĄTKU...np. do wyhodowania rośliny, nakarmienia zwierząt, lub do wyprodukowania prądu w sposób konwencjonalny.
Nagrodzeni uczniowie to:
Gratulujemy!! Mamy nadzieję, że uda nam się spotkać jak najszybciej podczas podsumowania projektu i wręczyć Wam dyplomy oraz nagrody rzeczowe.
Projekt Kropla wody – kroplą życia jest dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.
Organizatorki: A. Jędrzejczyk, K. Łągiewka, E. Siejka
2020-04-23
W tym roku obchodzimy już 50. Dzień Ziemi. 22 kwietnia to czas równonocy wiosennej, czas szczególny, w którym przyroda budzi się do życia. Sposobem na uczczenie tego święta w przestrzeni wirtualnej był zorganizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej Festiwal z okazji Dnia Ziemi.
Naszą szkołę reprezentowały cztery drużyny:
Uczestnicy przez cały dzień wykonywali zadania, dotyczące szeroko rozumianego dbania o naszą planetę. Zapoznali się m. in. z celami zrównoważonego rozwoju, poznali sylwetki ludzi, którzy pracują na rzecz środowiska tworząc proekologiczne technologie. Uczyli się, jak być aktywistą i się nie poddawać, zbierali pomysły na życie zero waste czy wreszcie tworzyli memy i komiksy zachęcające do ograniczania konsumpcji.
To był pracowity, ale dobrze wykorzystany czas! Bo, jak napisali organizatorzy Festiwalu:
Taki dzień jest tylko raz w roku, ale podejmowane dziś zadania to tylko symbol działań, jakie powinniśmy prowadzić na co dzień, aby zadbać o siebie i innych domowników. Aby nasz dom funkcjonował prawidłowo, musimy pamiętać, że wszyscy zależymy od siebie nawzajem - Ziemia jest połączona siatką globalnych współzależności. Pierwszy krok do podjęcia odpowiednich działań to poznanie tych współzależności i zrozumienie procesów rządzących światem, drugi - to realizacja konkretnych działań zmierzających do zmiany świata na bardziej zrównoważony, sprawiedliwy i pokojowy dla każdego.
Opiekunowie: E. Siejka, K. Łągiewka, A. Jędrzejczyk
2021-03-22
Światowy Dzień Wody 2021 obchodzony jest pod hasłem „Docenianie wody”. Według danych ONZ wody zaczyna brakować w miejscach, w których dotychczas było jej pod dostatkiem. Obecnie ponad 2 mld ludzi na świecie nie mają dostępu do czystej wody pitnej, problem ten dotyka 100 mln mieszkańców Europy. W ciągu najbliższej dekady dostępność czystej i bezpiecznej wody pitnej może spaść aż o 40%. Do 2050 roku zapotrzebowanie na wodę wzrośnie dwukrotnie, a ponad połowa światowej populacji będzie zagrożona jej deficytem.
W ramach przedsięwzięcia „Kropla wody-kroplą życia”, młodzież naszego liceum przyjrzy się bliżej problemom na naszej planecie, a także zrealizuje projekty edukacyjne na różnych lekcjach.
Niebawem przedstawimy efekty naszych działań.
Tymczasem warto obejrzeć: https://www.facebook.com/PolskaAkcjaHumanitarna/videos/799767840628171
Organizatorzy: Ewa Siejka, Anna Jędrzejczyk, Katarzyna Łągiewka
2021-04-29
28 kwietnia klasa IIF1 wzięła udział w prelekcji na temat: „Woda i jej wpływ na świat przyrody Przedborskiego Parku Krajobrazowego prowadzonej przez p. Dariusza Sommerfelda, głównego specjalistę ds. edukacji ekologicznej. Zajęcia były prowadzone w ramach realizacji projektu „Kropla wody kroplą życia”.
Uczniowie mieli okazję poznać strukturę organizacyjną i hydrologię parku. Dokładnie zostały omówione trzy rezerwaty przyrody związane z obszarami wilgotnymi: Rezerwat torfowiskowy Piskorzeniec jako obiekt retencji wody, Rezerwat Czarna Rózga i Rezerwat Oleszno. Przedstawiono gatunki roślin i zwierząt charakterystycznych dla tych obszarów oraz mapę hydrologiczną parku. Uczniowie dowiedzieli się m.in. jak woda wpływa na świat przyrody, jak negatywny potrafi być wpływ człowieka na stan wód i jakie działania podejmuje Unia Europejska w zakresie ochrony bioróżnorodności.
Anna Jędrzejczyk, Ewa Siejka, Katarzyna Łągiewka
2021-05-30
26 maja uczniowie klasy 2C uczestniczyli w webinarium „Woda – życiodajna cząsteczka” w ramach realizacji projektu Kropla wody kroplą życia. Spotkanie z cyklu „Wypożycz sobie naukowca - spotkanie z nauką” na platformie Clickmeeting prowadziła dr Ewa Fiedorowicz z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.
Relacja Julii ze spotkania:
Podczas prelekcji mieliśmy szansę przyjrzeć się wodzie z wielu perspektyw. Z każdym slajdem odkrywaliśmy kolejne fenomeny dotyczące tej pozornie pospolitej cieczy. Zostały poruszone tematy zarówno dotyczące chemicznych i fizycznych właściwości, jak i jej znaczenia gospodarczego oraz roli w ekosystemach. Zaimponowała mi wnikliwość rozważań, które mimo abstrakcyjnych treści zostały przedstawione bardzo zrozumiale, np. nawiązanie do teorii kwasów i zasad Bronsteda czy Lewisa. Szczególnie ciekawy okazał się wątek dotyczący zapotrzebowania człowieka na wodę oraz zmiany tych parametrów wraz wiekiem. Niezwykle obrazowo ukazano zmiany w zasobach wodnych na Ziemi poprzez liczne przykłady zanikających jezior czy choćby przykład naszej rodzimej Wisły. Myślę, że ukazanie konkretnych przypadków pozwoliło sobie lepiej uświadomić skalę problemu. Wykład przeprowadzony był bardzo profesjonalnie. Myślę, że ogromną rolę odegrał tutaj niezwykle spokojny ton głosu wykładowczyni, który nie był monotonny, a wręcz hipnotyzujący. Tak skrupulatne i holistyczne omówienie zagadnień dotyczących tej ,,życiodajnej cząsteczki” zachęca do pogłębiania swojej wiedzy na ten temat, ale również inspiruje do odkrywania kolejnych przyrodniczych ciekawostek.
http://www.uwm.edu.pl/egazeta/zagrajmy-zielone-czyli-tydzien-biologii-biotechnologii-na-uwm
2021-06-08
W skład Nadpilicznych Parków Krajobrazowych wchodzą trzy kompleksy: Przedborski, Sulejowski oraz Spalski. Klasy IIC1 i IIF1 postanowiły połączyć przyjemne z pożytecznym i w Dniu Dziecka poznać najciekawsze zakątki tych trzech Parków. Biol-chem odwiedził dwa rezerwaty mieszczące się na terenach Parków Spalskiego i Sulejowskiego. Mieliśmy okazję zobaczyć Rezerwat Spała - przykład lasu naturalnego, w którym rosną ponad dwustuletnie dęby i sosny oraz wiele roślin objętych ochroną gatunkową. Jest to też azyl dla licznych gatunków zwierząt (obserwowaliśmy gągoły i zimorodka oraz ślady bobrów i dzików). Drugim obiektem były Niebieskie Źródła – rezerwat wodno-krajobrazowy, w którym można podziwiać krasowe wywierzyska o niezwykłym kolorze, a także liczne okazy czapli.
Koordynatorki: A. Jędrzejczyk, K. Łągiewka, E. Siejka
2021-06-22
21 czerwca 2021 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Fabianiego w Radomsku odbyło się podsumowanie projektu „Kropla wody- kroplą życia”. Ze względu na obostrzenia wzięli w nim udział wyłącznie uczniowie i nauczyciele zaangażowani w realizację przedsięwzięcia oraz dyrekcja szkoły.
Na początku każdy z uczestników otrzymał butelkę wody w ramach akcji „Zaczynam dzień z butelką wody”, aby uzmysłowić, jak duże znaczenie ma dla nas woda. Następnie zapoznano wszystkich z prezentacją zawierającą informacje na temat realizacji poszczególnych działań. Wręczono także nagrody przyznane w konkursach, a ostatnim punktem było przeprowadzenie testu znajomości problematyki ochrony wód.
Projekt realizowany w I Liceum dzięki dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi (dotacja w wysokości 10000,00 zł; środki własne 2000,00 zł) pozwolił młodzieży nie tylko pogłębić wiedzę dotyczącą ochrony przyrody, ale skłaniał również do refleksji nad naszą odpowiedzialnością za jej stan. Dzięki przedsięwzięciu, uczniowie mieli okazję poznać wyjątkowe zakątki naszego regionu i przyjrzeć się ekosystemowi. Młodzież łączyła zdobywanie wiedzy (np.wycieczki, warsztaty, lekcje z wykorzystaniem zakupionych pomocy dydaktycznych) z rozwijaniem kreatywności i dobrą zabawą (m.in. konkursy).
Wszystkim zaangażowanym w realizację projektu składamy serdeczne podziękowania!
PREZENTACJA
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025