2013-04-12
2013-03-27
2013-02-23
2014-04-10
5 kwietnia 2014 roku w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbyła się Gala Finałowa X Dni Kina organizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku i Miejski Dom Kultury w Radomsku. Patronat nad projektem objęli: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Szkolna, Marszałek Województwa Łódzkiego, Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Łodzi, Starosta Powiatu Radomszczańskiego oraz Prezydent Miasta Radomska.
Jubileuszowa uroczystość rozpoczęła się rozmową z honorowym gościem i bohaterem edycji: aktorem, scenarzystą, reżyserem i pedagogiem – profesorem Jerzym Stuhrem. Spotkanie prowadziła Aleksandra Kędra, autorka Dni Kina, lider Filmoteki Szkolnej w województwie łódzkim, oraz Maciej Sygitowicz z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku.
2014-03-12
2014-03-06
2014-03-04
2015-02-04
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych województwa łódzkiego do udziału w kolejnych Dniach Kina. To już 11 edycja przedsięwzięcia! Tym razem bohaterem i gościem wydarzenia będzie Robert Więckiewicz, aktor teatralny i filmowy. Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Radomszczański Andrzej Plutecki.
W ramach przedsięwzięcia młodzież pozna twórczość artysty, oglądając filmy, czytając artykuły, recenzje, książki, następnie weźmie udział w konkursie poświęconym jego życiu i twórczości. Integralną częścią przedsięwzięcia będą warsztaty realizatorskie, podczas których młodzież stworzy krótkie filmy - oceniane i nagradzane w Konkursie na Etiudę Filmową.
Podczas uroczystej gali finałowej, zostaną ogłoszone wyniki obu konkursów (Konkursu Wiedzy o Filmie „Życie i twórczość…” i Konkursu na Etiudę Filmową), a laureaci odbiorą nagrody z rąk jury oraz zaproszonego gościa. Centralną częścią gali będzie rozmowa z zaproszonym gościem – bohaterem Dni Kina. Na zakończenie uroczystości, zgromadzona publiczność oraz goście, wysłuchają koncertu muzyki filmowej w wykonaniu zespołu Apertus Quartet.
DOKUMENTY DO POBRANIA2015-02-19
Zapraszamy nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnyh województwa łódzkiego na konferencję filmoznawczą pod hasłem „Film w praktyce pedagogicznej”, która odbędzie się 12 marca 2015 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Feliksa Fabianiego w Radomsku.
Konferencja jest integralna częścią XI Dni Kina i została objęta patronatem PISF, Filmoteki Szkolnej, Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej, Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Starosty Powiatu Radomszczańskiego.
2015-03-08
2015-03-24
W tym roku do konkursu przystąpiła rekordowa liczba uczniów - 84 trzyosobowe drużyny (tj. 252 uczniów) z sześciu radomszczańskich szkół ponadgimnazjalnych:
2015-04-03
O tym, że wiedzę na temat filmu można przyswajać w niecodzienny i jakże przyjemny sposób przekonali się uczestnicy Filmowej Gry Miejskiej, którą 26 marca 2015r. już po raz drugi zorganizowano w I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku. Przedsięwzięcie to było ostatnim elementem XI edycji Dni Kina, które zakończy gala finałowa z udziałem Roberta Więckiewicza.
W Grze udział wzięło łącznie 15 dwuosobowych zespołów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu radomszczańskiego. Fabuła Gry osnuta była wokół kradzieży obrazu Feliksa Fabianiego, której dokonano w I LO (inspiracja filmem „Vinci” z Robertem Więckiewiczem). Przestępca zbiegł z miejsca zdarzenia lecz pozostawił po sobie ślady, będące dowodami w sprawie. Jeśli uczestnicy po zakończeniu zabawy nie potrafili wskazać złodzieja, sami stawali się podejrzanymi. Stylizacja na pełną absurdów epokę PRL-u sprawiła, że zespoły zapoznawały się także z historią naszego państwa.
Kamila Ciupińska, III B
2015-04-15
13 kwietnia 2015 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbyła się Gala Finałowa XI Dni Kina, organizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku. Tegoroczne XI Dni Kina poświęcone były życiu i twórczości Roberta Więckiewicza.
Patronat nad projektem objęli: Polski instytut Sztuki Filmowej, Filmoteka Szkolna, Marszałek Województwa Łódzkiego, Łódzki Kurator Oświaty, Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Łodzi, Starosta Powiatu Radomszczańskiego oraz Prezydent Miasta Radomsko.
Przed uroczystością gość honorowy XI Dni Kina – Robert Więckiewicz odwiedził naszą szkołę, obejrzał pracownię Filmoteki Szkolnej oraz wpisał się do Pamiątkowej Księgi Gości. Następnie udał się do Miejskiego Domu Kultury na uroczyste podsumowanie projektu .
{wiecej}2016-09-28
27 września 2016 roku 15 dwuosobowych drużyn ze szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych powiatu radomszczańskiego wzięło udział w kolejnej edycji Filmowej Gry Miejskiej zorganizowanej w I Liceum Ogólnokształcącym Radomsku.
Gra miała charakter edukacyjny, a udział w niej nie wymagał szerokiej wiedzy na temat kina. Chodziło o to, by młodzież się dobrze bawiła, a w konsekwencji poszerzyła filmowe horyzonty.
Specyfika Filmowej Gry Miejskiej polegała na odwiedzeniu przez grupy 9 stacji zlokalizowanych w różnych punktach Radomska, gdzie należało wykonać zadania inspirowane znanymi dziełami światowej kinematografii. Za poprawne wykonanie poleceń zespół otrzymywał fant oraz wskazówki do dalszych etapów gry.
2016-10-25
17 października 2016 r. w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbyła się debata i warsztaty krytyki filmowej „Skrytykuj !”, zorganizowane przez liderkę Filmoteki Szkolnej, nauczycielkę I LO im. Feliksa Fabianiego w Radomsku.
Debatę i warsztaty poprowadziła Kaja Klimek – publicystka popkulturowa, absolwentka i doktorantka Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie przygotowuje pracę na temat remiksu w kulturze popularnej. W 2011 i 2012 roku została wyróżniona w konkursie dla młodych krytyków filmowych im. K. Mętraka. W 2014 roku została współprowadzącą programu Weekendowy Magazyn Filmowy, gdzie występowała u boku Tomasza Raczka. W 2015 roku duet zdobył nagrodę PISF w kategorii „Audycja Filmowa”.
2017-01-11
zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych województwa łódzkiego do udziału
Cele przedsięwzięcia:
Projekt edukacyjny Dni Kina, skierowany jest do młodzieży i popularyzuje dorobek artystyczny polskich twórców filmowych oraz ich sylwetki. Ideą przyświecającą organizatorom, jest nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu kinematografii, ale również przekazanie za pomocą medium bliskiego młodym ludziom, humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw.
2017-02-17
15 lutego 2017 r. w Pracowni Filmoteki Szkolnej I LO, rozpoczęły się trzydniowe warsztaty realizatorskie – pierwszy z kilku integralnych elementów XII Dni Kina. Prowadzący to Grzegorz Habryn i Aneta Wawrzoła.
Efektem warsztatów będą etiudy składające się z krótkich tekstów krytycznych i rekonstrukcji wybranych scen z filmu “Vinci” J. Machulskiego.
Jednym z pierwszych ćwiczeń, jakie młodzież musiała wykonać podczas zajęć, było odtworzenie kostiumu i kadru na podstawie materiałów dostępnych w internecie.
2017-02-21
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku serdecznie zapraszają na konferencję ph. "Tendencje i przemiany w polskiej komedii. Potencjał edukacyjny komedii Julisza Machulskiego.", która odbędzie się 23 lutego 2017 r. w I LO, w sali nr 17 (Pracownia Filmoteki Szkolnej).
2017-02-28
W konferencji filmoznawczo - metodycznej "Tendencje i przemiany w polskiej komedii. Potencjał edukacyjny komedii Juliusza Machulskiego", w dniu 23 lutego 2017 r., udział wzięło 33 nauczycieli szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Podczas spotkania prof. Tadeusz Lubelski analizował potencjał komedii bohatera Dni Kina, zaś pani Anna Równy przedstawiła kilka propozycji metodycznych dotyczących filmów Juliusza Machulskiego. Na koniec o potencjale programu Filmoteki Szkolnej mówiła Aleksandra Kędra, koordynatorka przedsięwzięcia, które już po raz kolejny realizuje I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku we współpracy z Miejskim Domem Kultury w Radomsku.
A.P.
2017-02-28
Kolejnym punktem tegorocznych Dni Kina były warsztaty plakatu filmowego, które odbyły się 24 lutego 2017 roku, poprowadziła je Katarzyna Zabłocka. W warsztatach wzięło udział 11 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy poznali tajniki tworzenia plakatu, by następnie samodzielnie wykreować własny tekst kultury do filmów Juliusza Machulskiego.
A.P.
2017-03-07
Filmowa Gra Miejska pod hasłem "Podróż za jeden uśmiech" odbyła się 1 marca 2017 r. W ramach XII edycji Dni Kina. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach projektu „Filmoteka Szkolna” we współpracy z Filmoteką Narodową, przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Uczestnicy gry wcielili się w role prawie 40 samców, wypuszczonych na powierzchnię ziemi dzięki dekretowi Jej Ekscelencji oraz Ligii Kobiet (z filmu "Seksmisja"). Z uwagi na zagrożenie promieniowaniem na powierzchni ziemi po wybuchu bomby M, uczestnicy zostali wyposażeni w specjalne kombinezony ochronne. Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z radomszczańskich szkół, mieli przypomnieć sobie jak wyglądało życie przed hibernacją. Wędrując w parach po naszym mieście, mieli do wykonania 11 różnorodnych i nietypowych zadań.
2017-03-20
3 marca 2017 r. w sali kameralnej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbyła się debata pod hasłem „ Kingsajz – czy jeszcze nas bawi? O ponadczasowym charakterze komedii Juliusza Machulskiego” oraz warsztaty krytyki filmowej. Debata i warsztaty były elementem ogólnopolskiej kampanii społecznej Skrytykuj ! Celem przedsięwzięcia było promowanie wśród młodzieży świadomej dyskusji o kinie, zachęcenie do krytycznej rozmowy o filmach, kształtowanie umiejętności dostrzegania i odczytywania wszystkich elementów filmu decydujących o jego ideowych i estetycznych walorach, a także stworzenie możliwości szczerego i autentycznego wyrażania swoich opinii.
2017-03-21
9 marca 2017 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbył się Konkurs Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Juliusza Machulskiego”. Konkurs był centralnym elementem XII Dni Kina, których bohaterem był reżyser Vabanku.
W skład jury weszły: Dorota Gołębiowska z Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej w Łodzi, Danuta Górecka z Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Wioletta Bąk – Kempa – rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Radomsku, Krystyna Michalska – filmoznawca z Miejskiego Domu Kultury w Radomsku, Mariola Rudecka – opiekun klubu filmowego z II LO w Radomsku oraz Aleksandra Kędra i Jadwiga Banaszczyk z I LO w Radomsku.
2017-03-29
21 marca 2017 r. o godz. 12.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury rozpoczęła się uroczysta Gala Finałowa XII Dni Kina, której bohaterem był Juliusz Machulski. Przedsięwzięcie objęte zostało honorowym patronatem: Filmoteki Narodowej, Filmoteki Szkolnej, Centralnego Gabinetu Edukacji Filmowej w Łodzi, Łódzkiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego, Starosty Powiatu Radomszczańskiego oraz Prezydenta Miasta Radomsko. Patronat medialny objął portal Edukacja Filmowa oraz TV NTL Radomsko.
2018-03-08
zapraszają uczniów szkół ponadgimnazjalnych i gimnazjalnych powiatu radomszczańskiego do udziału
Projekt edukacyjny Dni Kina, skierowany jest do młodzieży i popularyzuje dorobek artystyczny polskich twórców filmowych oraz ich sylwetki. Ideą przyświecającą organizatorom, jest nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu kinematografii, ale również przekazanie za pomocą medium bliskiego młodym ludziom, humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw.
Dni Kina mają wieloletnią tradycję, odbywają się od 2004 roku. Pierwsza edycja nosiła tytuł „Rejs po polskiej kinematografii”, kolejne poświęcone były twórcom kina polskiego – reżyserom i aktorom. Większość z nich uświetniła swoją obecnością gale finałowe przedsięwzięcia. Gośćmi – bohaterami Dni Kina byli dotychczas m.in. Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski, Jerzy Stuhr, Robert Więckiewicz i Juliusz Machulski.
Bohaterem i gościem tegorocznej XIII Edycji Dni Kina, będzie Olgierd Łukaszewicz – aktor filmowy i teatralny, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Twórca wielu wspaniałych ról filmowych. Stworzył niezapomniane i różnorodne kreacje u takich reżyserów jak np.: A. Wajda (Brzezina), K. Kutz (Sól ziemi czarnej), K. Kieślowski (Dekalog II), J. Machulski (Seksmisja), J. J. Kolski (Jańcio Wodnik), J. Majewski (Lekcja martwego języka).
2019-03-09
12 marca odbył się kolejny element XIV Dni Kina – warsztaty krytyki filmowej, które poprowadziła Kaja Klimek.
Filmem, który stał się podstawą warsztatów, był krótki metraż “Czarnowidzka”, w reżyserii Joanny Satanowskiej, w którym główną rolę zagrała bohaterka tegorocznej edycji Dni Kina - Gabriela Muskała. Po projekcji filmu i dyskusji na jego temat uczestnicy pracowali w trzyosobowych grupach, przygotowując się do mini-programu, formą przypominającego jedną z produkcji Filmwebu, czyli cotygodniowy program Movie się prowadzony przez Łukasza Muszyńskiego. Każda z trzyosobowych grup, po przygotowaniu argumentów i opinii dotyczących filmu “Czarnowidzka”, zamieniła się w krytyków filmowych zaproszonych do studia i dyskutowała na jego temat. Jedna z osób była prowadzącym, pozostałe gośćmi. Kilkuminutowa rozmowa zarejestrowana została telefonem komórkowym lub aparatem.
2018-03-23
14 marca 2018 r. w sali widowiskowej MDK w Radomsku odbył się Konkurs Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Olgierda Łukaszewicza”, który jest centralną częścią XIII Dni Kina.
W konkursie wzięło udział 153 uczniów z sześciu radomszczańskich szkół ponadgimnazjalnych
Konkurs składał się z części testowej sprawdzającej wiedzę o życiu i osiągnięciach twórczych bohatera tegorocznych Dni Kina, a także znajomość treści, problematyki i twórców następujących filmów : Lekcja martwego języka (reż. J. Majewski, 1979), Generał Nil (reż. R. Bugajski, 2009) , Brzezina (reż. A. Wajda, 1970), Seksmisja (reż. J. Machulski, 1983), Sól ziemi czarnej (reż. K. Kutz, 1970). Uczestnicy musieli także odpowiedzieć na pytania dotyczące rekwizytów filmowych, muzyki filmowej i sekwencji filmowych.
Po zakończeniu konkursu jury w składzie: Aleksandra Kędra – przewodnicząca (I LO w Radomsku), Jadwiga Banaszczyk ( I LO w Radomsku), Mariola Rudecka (II LO), Krystyna Michalska ( MDK w Radomsku), Jolanta Dąbrowska ( MDK w Radomsku), Wioletta Bąk – Kempa (Starostwo Powiatowe w Radomsku), Janusz Kucharski (Gazeta Radomszczańska) wyłoniło laureatów konkursu.
2018-03-23
16 marca 2018 r. o godz. 13.00 w Pracowni Filmoteki Szkolnej I LO w Radomsku odbyła się Konferencja filmoznawczo-metodyczna na temat: Potencjał edukacyjny i estetyczny filmu w praktyce polonistycznej i wychowawczej w ramach XIII Dni Kina.
W spotkaniu udział wzięli nauczyciele ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu radomszczańskiego. Współorganizatorem szkolenia było Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Tematyka zajęć obejmowała następujące zagadnienia :
Szkolenie przeprowadziły: Danuta Górecka ( Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego) oraz Dorota Gołębiowska (Centralny Gabinet Edukacji Filmowej w Łodzi).
2018-03-23
21 marca 2018 r. w sali widowiskowej MDK w Radomsku odbyła się gala finałowa XIII Dni Kina.
Uroczystość rozpoczęła się od spotkania z gościem honorowym, bohaterem tegorocznej edycji, aktorem filmowym i teatralnym – Olgierem Łukaszewiczem. Rozmowę poprowadziła Jolanta Dąbrowska z Miejskiego Domu Kultury. Zgromadzona publiczność: uczniowie, przedstawiciele lokalnych władz, instytucji kulturalnych i oświatowych oraz zaproszeni goście, także miała okazję do osobistego zadania pytań.
2019-03-04
zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych powiatu radomszczańskiego do udziału
Projekt edukacyjny Dni Kina skierowany jest do młodzieży i popularyzuje sylwetki polskich twórców filmowych oraz ich dorobek artystyczny. Ideą przyświecającą organizatorom, jest nie tylko upowszechnianie wiedzy z zakresu kinematografii, ale również przekazanie za pomocą medium bliskiego młodym ludziom, humanistycznych, uniwersalnych wartości i postaw.
Dni Kina mają wieloletnią tradycję, odbywają się od 2004 roku. Pierwsza edycja nosiła tytuł „Rejs po polskiej kinematografii”, kolejne poświęcone były twórcom kina polskiego – reżyserom i aktorom. Większość z nich uświetniła swoją obecnością uroczystości finałów przedsięwzięcia. Gośćmi – bohaterami Dni Kina byli dotychczas m.in. Stanisław Różewicz, Krzysztof Zanussi, Maja Komorowska, Janusz Gajos, Daniel Olbrychski, Jan Jakub Kolski, Jerzy Stuhr, Robert Więckiewicz, Juliusz Machulski i Olgierd Łukaszewicz.
Bohaterką i gościem tegorocznej XIV Edycji Dni Kina, będzie Gabriela Muskała – aktorka teatralna i filmowa, dramatopisarka, absolwentka łódzkiej PWSFTiT, odtwórczyni wielu ról teatralnych i filmowych. Nagrodzona została m.in. Złotą Maską za rolę Virgini w "Posprzątanym". Przez kilka lat związana była z Teatrem Dramatycznym, występowała również w Och Teatrze i Teatrze Narodowym. Zagrała główne role w filmach: "Królowa aniołów", "Aria diva", "Podróż", "Krzysztof", a także w nagrodzonym na Festiwalu w Wenecji, francuskojęzycznym filmie "Cała zima bez ognia", w reżyserii Grzegorza Zglińskiego. Za rolę w ich kolejnym wspólnym filmie pt. "Wymyk", otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki w roli drugoplanowej, na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni (2011). Rok później została nagrodzona za najlepszą główną rolę kobiecą, na koszalińskim Festiwalu Młodzi i Film, za film Anny Wieczur-Bluszcz - "Być jak Kazimierz Deyna".
2019-03-07
6 marca 2019 r. w naszej szkole rozpoczęły się warsztaty realizatorskie prowadzone przez Grzegorza Habryna i Anetę Wawrzołę. Warsztaty to jeden z elementów składających się na tegoroczną XIV edycję Dni Kina, których bohaterką jest Gabriela Muskała. Przez trzy dni uczniowie z radomszczańskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych będą się „bawić” w filmowców. Efektem ich pracy będą etiudy filmowe, które wezmą udział w konkursie. To już tradycja, choć w tym roku temat jest odmienny.
- „W tegorocznych Dniach Kina skupiamy uwagę na kobietach. Okazuje się, że Gabriela Muskała jest dopiero drugą kobietą, która została bohaterką imprezy. W związku z tym uznaliśmy, że po 2018 roku - roku kobiet i też roku, w którym w kinie polskim to kobiety miały bardzo dużo do powiedzenia, oddamy głos kobietom. Tym razem pokażemy uczestnikom bohaterki z „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek”. To krótkie historie, które młodzież będzie adaptować do materiału filmowego, a to, jak je adaptują i jaką formę dobiorą, będzie już zależało od nich” - tłumaczy prowadząca warsztaty Aneta Wawrzoła.
Kolejnymi elementami tegorocznego projektu są jeszcze warsztaty krytyki filmowej, konferencja filmoznawcza, przegląd filmów i Konkurs Wiedzy o Kinie.
2019-03-09
W ramach XIV Dni Kina, w Pracowni Filmoteki Szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego, odbyła się dzisiaj Konferencja Filmoznawcza, pod hasłem „Rola filmu w edukacji wczesnoszkolnej”.
Podczas konferencji zaprezentowane zostały 4 nowe pakiety Filmoteki Szkolnej dla klas I-III szkoły podstawowej, które sprawdzą się także w pracy ze starszymi uczniami i uczennicami z klas IV-VI. Prowadzący przedstawił pakiety: „Człowiek i świat”, „ABC animacji”, „Między słowem a obrazem” oraz „Przewodnicy naszego dzieciństwa”. Na każdy z nich składają się dwie klasyczne animacje, które weszły już do kanonu najwybitniejszych filmowych dzieł polskich.
Nauczycielom zostały także zaprezentowane przewodniki, inspirujące do przeprowadzenia ciekawych zajęć, metody pracy z dziełem filmowym, gry i zabawy oraz narzędzia, dzięki którym najmłodsi uczniowie będą mogli stworzyć własną opowieść.
Konferencję poprowadził Maciej Dowgiel – doktor nauk humanistycznych, absolwent Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Łódzkim, kierunek kulturoznawstwo, absolwent Podyplomowych Studiów Zarządzania Kulturą (UŁ), Podyplomowego Studium Dziennikarstwa (UŁ) oraz Podyplomowych Gender Studies (UŁ). Autor kilkudziesięciu analiz, scenariuszy i publikacji edukacyjnych, wykładowca Akademii Polskiego Filmu.
2019-03-19
W dniach 18 – 19 marca 2019 r. w Pracowni Filmoteki Szkolnej I LO w Radomsku odbyły się warsztaty pastiszu, zrealizowane w ramach XIV Dni Kina.
W warsztatach wzięło udział 14 uczniów z trzech radomszczańskich szkół ponadpodstawowych. W trakcie dwóch dni uczestnicy zapoznali się z problematyką i analizą formalną dzieł wizualnych oraz założeniami pastiszu. Grupa samodzielnie wykonała cykl prac fotograficznych inspirowanych dziełami malarskimi i filmowymi. Sesja fotograficzna była ciekawym pretekstem do dogłębnej analizy formalnej wybranych scen. Edycja komputerowa pozwoliła dopracować szczegóły i wpłynąć na finalny rezultat prac. Motywem przewodnim działań artystycznych była wrażliwość, jako pomost między twórcą - dziełem - odbiorcą. Z niecierpliwością czekamy na efekty pracy młodzieży, które będzie można oglądać podczas wystawy w MDK, w dniu uroczystej gali finałowej XIV Dni Kina, 28 marca 2019 r.
2019-03-24
22 marca 2018 roku w Miejskim Domu Kultury w Radomsku odbył się Konkurs Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Gabrieli Muskały”. Był to ostatni element tegorocznego projektu edukacyjnego XIV Dni Kina.
Do konkursu przystąpiło 66 trzyosobowych drużyn z pięciu radomszczańskich szkół ponadpodstawowych. Drużynom zostały nadane numery, które służyły do identyfikacji danych oraz podnosiły obiektywizm przebiegu konkursu. Konkurs przebiegał jednoetapowo. Uczestnicy rozwiązywali test dotyczący życia i dorobku artystycznego Gabrieli Muskały oraz treści, problematyki i przesłań płynących z filmów: „7 uczuć”, „Fuga”, „ Moje córki krowy”,„ Być jak Kazimierz Deyna”, „Wymyk”. Uczniowie odpowiedzieli również na pytania do sekwencji filmowych i rekwizytów. Prace konkursowe sprawdziło ośmioosobowe jury. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w czwartek, 28 marca, podczas uroczystej Gali Finałowej XIV Dni Kina z udziałem gościa honorowego – Gabrieli Muskały.
2019-03-30
28 marca 2019 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbyła się Gala Finałowa XIV Dni Kina, organizowanych przez I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego w Radomsku oraz Miejski Dom Kultury w Radomsku. Tegoroczne XIV Dni Kina poświęcone były życiu i twórczości Gabrieli Muskały.
Przed uroczystością gość honorowy XIV Dni Kina – Gabriela Muskała odwiedziła naszą szkołę, obejrzała pracownię Filmoteki Szkolnej oraz wpisała się do Pamiątkowej Księgi Gości. Następnie udała się do Miejskiego Domu Kultury na uroczyste podsumowanie projektu .
Gala finałowa XIV Dni Kina rozpoczęła się rozmową z honorowym gościem i bohaterką edycji. Po rozmowie, podczas której aktorka odpowiadała na pytania młodzieży związane z pracą na planie i specyfiką zawodu aktora, nastąpiło krótkie podsumowanie projektu XIV Dni Kina. Licznie zgromadzona publiczność oraz bohaterka gali, Gabriela Muskała, wysłuchała relacji oraz obejrzała zdjęcia z przebiegu: Warsztatów realizatorskich ph. „ Bohater(ki) – role kobiet w polskiej kinematografii”, Warsztatów krytyki filmowej, Konferencji filmoznawczej dla nauczycieli, Warsztatów pastiszu oraz Konkursu Wiedzy o Filmie „Życie i twórczość Gabrieli Muskały”.
Centralnym punktem gali było wręczenie przez honorowego gościa nagród laureatom Konkursu Wiedzy o Filmie oraz Konkursu na Etiudę Filmową.
2020-01-22
zapraszają uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych powiatu radomszczańskiego do udziału
Bohaterką i gościem tegorocznej XV Edycji Dni Kina, będzie Aleksandra Konieczna – odtwórczyni jednej z głównych ról, w nominowanym do Oskara filmie J. Komasy pt. „Boże Ciało”.
Tegoroczna jubileuszowa edycja Dni Kina rozpocznie się 12 lutego 2020 r.
Obejmować będzie następujące elementy:Przedsięwzięcie realizowane w ramach programu Filmoteka Szkolna przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny przy wsparciu finansowym Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
2020-02-12
12 lutego o godzinie 8.00 w Pracowni Filmoteki Szkolnej I LO odbyła się uroczysta inauguracja XV Dni Kina. Uczestników powitali: dyrektor I LO – Renata Kosela, dyrektor MDK – Krzysztof Zygma oraz Aleksandra Kędra – autorka i główna animatorka przedsięwzięcia.
Pierwszym elementem projektu są warsztaty realizatorskie, które potrwają trzy dni. Ich uczestnicy – 11 drużyn z I LO, II LO i ZSE w Radomsku – będą mogli poznać sposoby tworzenia krótkich form audiowizualnych takich jak: teledysk, videoart, promovid, wideozapowiedź, wideorelacja, klip modowy czy reportaż z eventu. W czasie trwania zajęć, każdy uczestnik weźmie udział w części teoretycznej, czyli serii pokazów filmowych, oraz części praktycznej. Oba bloki wzbogacone są elementami teorii, to jest wykładami oraz dyskusjami. Część praktyczna pozwoli uczestnikom spróbować swoich sił w całym procesie powstawania krótkiej formy audiowizualnej: od pomysłu, scenariusza i storyboardów, poprzez ustawianie oświetlenia i rejestrację materiału, aż po montaż, obejmujący między innymi naukę obsługi programu Adobe Premiere.
Warsztaty prowadzą Aneta Wawrzoła i Grzegorz Habryn.
2020-03-04
24 i 25 lutego 2020 r. w Pracowni Filmoteki Szkolnej I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku odbyły się warsztaty pastiszu kadru filmowego. Zajęcia prowadziła Katarzyna Zabłocka.
W trakcie dwóch dni uczestnicy warsztatów zapoznali się z problematyką i analizą formalną dzieł wizualnych oraz założeniami pastiszu. Grupa samodzielnie wykonała cykl prac fotograficznych inspirowanych dziełami malarskimi i filmowymi. Sesja fotograficzna była ciekawym pretekstem do dogłębnej analizy formalnej wybranych scen. Edycja komputerowa pozwoliła dopracować szczegóły i wpłynąć na finalny rezultat prac. Motywem przewodnim działań artystycznych była wrażliwość, jako pomost między twórcą - dziełem - odbiorcą.
2020-03-11
10 marca 2020 r. w Miejskim Domu Kultury w Radomsku, odbył się Konkurs Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Aleksandry Koniecznej”. Do konkursu zgłosiły się 52 trzyosobowe drużyny, z sześciu radomszczańskich szkół ponadpodstawowych. Uczniowie rozwiązywali test składający się z trzech części.
W pierwszej części młodzież rozwiązywała test teoretyczny, który dotyczył treści, problematyki, interpretacji i okoliczności powstania pięciu filmów, które można było obejrzeć podczas przeglądu filmów z Aleksandrą Konieczną : „Boże Ciało”, Ciemno, prawie noc”, Jak pies z kotem”, Nazywam się Julita” oraz „Ostatnia rodzina” . W teście znajdowały się także pytania dotyczące życia oraz sukcesów twórczych bohaterki XV Dni Kina.
Następnie młodzież odpowiadała na pytania o rekwizyty, które w sposób nieoczywisty, miały kojarzyć się z poszczególnymi tytułami filmów. Ostatnim elementem były pytania do sekwencji filmowych. Wyświetlone zostały fragmenty filmów i do nich skonstruowane pytania. Łącznie w konkursie można było zdobyć 78 pkt.
2020-10-07
30 września 2020 r. o godz. 11.00 w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku odbyła się uroczysta Gala Finałowa XV Dni Kina poświęconych twórczości Aleksandry Koniecznej.
Podczas uroczystości odbyło się podsumowanie realizacji projektu XV Dni Kina oraz spotkanie online z Aleksandrą Konieczną, a także wernisaż pastiszów kadrów filmowych.
Najważniejszą częścią Gali było rozstrzygnięcie konkursów: Konkursu Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Aleksandry Koniecznej” i Konkursu na Etiudę Filmową.
Do konkursu Wiedzy o Kinie „Życie i twórczość Aleksandry Koniecznej” przystąpiły 52 trzyosobowe drużyny.
Wyróżnienia otrzymały:
- drużyna nr 18 z I LO: Ewelina Radziwołek, Anna Karasińska, Natalia Kapica - drużyna nr 22 z II LO: Adrianna Klimek, Julia Kiełbik, Julia Szewczyk - drużyna nr 25 z I LO: Maria Banaszczyk, Paweł Nowicki, Marta Skotnicka. - III miejsce zdobyła drużyna nr 28 z I LO: Aleksandra Koćwin, Karolina Nowakowska, Klaudia Anzorge - II miejsce zdobyła drużyna nr 4 z I LO: Małgorzata Szczepanik, Szymon Tarnowski, Natalia Dziegieć. - I miejsce zdobyła drużyna nr 35 z I LO: Marta Pluta, Aleksandra Wieczorek, Marta Wójcik.Na konkurs etiud filmowych wpłynęło 10 prac uczniów z I LO, II LO oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Wyróżnienie otrzymała drużyna z Zespołu Szkół Ekonomicznych w składzie: Patryk Mirowski, Maciej Płomiński i Krzysztof Olbrych.
Trzecie miejsce zajęła drużyna nr 6 z I LO: Olaf Andrzejczyk, Aleksandra Drzewowska i Jakub Nagaduś.
Drugie miejsce przypadło drużynie nr 1 z I LO: Julia Kędra, Miłosz Kowalczyk, Maria Kuliś.
Zwyciężyła drużyna nr 9 z I LO: Milena Kowalska, Nikola Majchrzak, Aleksander Gloc.
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy :)
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025