poprzednia | 10/105 | następna
2021-03-04
Miło Nam poinformować, że uczniowie naszej szkoły są zaangażowani w promowanie języka niemieckiego.
W miesiącu marcu uczniowie biorą udział w kilku spotkaniach z wykładowcami Instytutu Filologii Obcych Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie. Cykl spotkań nosi tytuł "Nie taki diabeł straszny jak go malują...czyli niemiecki inaczej".
Uczniowie mogą w sposób bezstresowy poćwiczyć język niemiecki, dowiedzieć się czegoś więcej o wymowie, gramatyce, rozszerzyć słownictwo czy poznać literaturę niemieckojęzyczną. Zajęcia prowadzone są dwujęzycznie.
Miło, że uczniowie naszej szkoły angażują się w działania pogłębiające znajomość języka niemieckiego, bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach i zwiększają aktywność językową.
Jesteśmy dumni!
Serdeczne podziękowania kierujemy do wykładowców na kierunku Filologia germańska Instytutu Filologii Obcych UJD za chęć przeprowadzenia warsztatów w ciekawy sposób i liczymy na kolejne zajęcia w przyszłym roku!
Opiekun mgr Małgorzata Szablewska nauczyciel języka niemieckiego
2021-03-04
Niebawem Dzień Kobiet, więc postanowiliśmy zaprezentować pozycję książkową, która mówi o pionierkach polskiej informatyki. Karolina Wasielewska w swym reportażu dotarła do Polek, które konstruowały komputery, tworzyły języki programowania, były odpowiedzialne za komputeryzowanie instytucji. „Cyfrodziewczyny” to również zapis przeszłości, czasów PRL-u zaprezentowanych od zupełnie nowej, nieznanej strony.
Kurs informatyki u Wasielewskiej rozpoczyna się od przeglądu dokonań w branży IT amerykańskich i brytyjskich kobiet w latach 50-tych, przez kolejne okresy rozwoju informatyki. Czytelnik spotka w tekście nieco terminologii specjalistycznej, ale przede wszystkim reportaż Wasielewskiej jest opowieścią o kobietach – konstruktorkach, informatyczkach, ale jednocześnie żonach i matkach. „Cyfrodziewczyny” to fragment polskiej historii, podkreślenie roli i znaczenia kobiety w historii IT.
Zapraszamy do lektury.
Anna Piotrowska-Borowicz Paweł Borowicz
2021-03-02
Olek Gloc, uczeń klasy IID1, członek Klubu Myśli Prospołecznej, zwyciężył w konkursie on-line ph. "Jak działa Unia Europejska", który organizowany był przez Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Piotrków Trybunalski.
Celem konkursu była popularyzacja wiedzy związanej z Unią Europejską, rozwijanie zainteresowań tematyką unijną oraz aktywizacja do poszukiwania informacji o UE w różnych źródłach.
Konkurs adresowany był dla uczniów szkół średnich z powiatów: M. Piotrków, piotrkowski, opoczyński, tomaszowski, radomszczański, bełchatowski, pajęczański i wieluński.
Pozostali nagrodzeni:
Nagrodą za pierwsze miejsce w konkursie jest karta prezentowa o wartości nie przekraczającej 150 zł oraz gadżety Punktu Europe Direct. Olek, WIELKIE GRATULACJE!!!
2021-03-01
Dzisiaj, jak co roku, obchodzimy Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Sejm ustanowił go w 2011 r. 1 marca jest datą symboliczną, która nawiązuje do 1 marca 1951 r. W dniu tym w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.
Mianem „Żołnierzy Wyklętych” określa się żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W roku 1945 działało w nim nawet 200 tysięcy konspiratorów. Żołnierzy Wyklętych dotknęły ogromne prześladowania. Wielu zginęło – zamordowanych lub na podstawie wyroków komunistycznych sądów. Naprzeciwko naszego Liceum znajduje się pomnik ku czci Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Była to największa w centralnej Polsce organizacja antykomunistycznego podziemia. Jej twórcą i dowódcą był Stanisław Sojczyński ps. Warszyc.
Radosław Oziembała
2021-02-25
Czterech uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku: Przemysław Dudek, Miłosz Dyja, Hubert Kusiak i Igor Sambor zakwalifikowało się do kolejnego etapu Olimpiady Przedsiębiorczości. W dniu 4 marca 2021r. uczniowie przystąpią do eliminacji okręgowych.
Olimpiada Przedsiębiorczości to innowacyjny projekt o społecznym i proprzedsiębiorczym charakterze. Olimpiada realizowana jest od 2005 r. i zyskała już status jednej z największych olimpiad przedmiotowych w kraju.
Olimpiada Przedsiębiorczości jest wspólną inicjatywą Fundacji Promocji i Akredytacji Kierunków Ekonomicznych oraz pięciu największych polskich uczelni ekonomicznych - Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Uniwersytetów Ekonomicznych w Katowicach, Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.
Życzymy powodzenia w kolejnym etapie!
2021-02-25
Serdecznie dziękujemy za uczestnictwo w obchodach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Niezmiernie nas cieszy Wasze zaangażowanie we wspólne świętowanie. Jesteśmy zadowoleni, że projekty przygotowane przez miłośników języka polskiego, wzbudziły tak ogromne zainteresowanie i spotkały się z wielkim uznaniem. Mamy nadzieję, że koło zainteresowanych językiem polskim znacznie się powiększyło.
W przygotowaniach do Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, pod przewodnictwem Pani Marty Kurek i Pani Katarzyny Łągiewki, udział wzięli uczniowie z klasy IB (Mateusz Stanek, Marika Kisiołek, Jakub Miarka, Natalia Kopek, Nikola Piekarska, Julia Łobodecka oraz Julia Waligóra), klasy II d (Weronika Górzyńska, Natalia Dziegieć, Emilia Rokita), a także klasy II e1.
MIŁOŚNICY JĘZYKA POLSKIEGO
2021-02-25
W poniedziałek, 22 lutego, mieliśmy możliwość wysłuchania wykładu Pani prof. Violetty Jaros z Instytutu Językoznawstwa Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie.
Podczas spotkania Pani Profesor omówiła zmiany , które zaszły w modelu polskiej grzeczności językowej oraz w relacjach naszej wspólnoty komunikatywnej na przestrzeni wieków.
Prelekcja to kolejny element współpracy I LO z Uniwersytetem Humanistyczno-Przyrodniczym w Częstochowie. Wstąpienia pracowników Uniwersytetu będą miały charakter cykliczny.
W wykładzie on-line wzięli udział zainteresowani uczniowie klas drugich (II B1, II C1 i II D1), nauczyciele oraz Pani Dyrektor.
Serdecznie dziękujemy Pani Profesor i liczymy na kolejne spotkania.
Anna Piotrowska-Borowicz
2021-02-22
Bądźcie czujni, ponieważ za chwilę na stronie internetowej oraz na Facebooku naszej szkoły, pojawią się trzy prezentacje dotyczące życia i twórczości Henryka Sienkiewicza, Adama Mickiewicza oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.
2021-02-22
Bądźcie czujni, ponieważ za chwilę na stronie internetowej oraz na Facebooku naszej szkoły pojawi się krzyżówka. Za udzielanie poprawnych odpowiedzi w krzyżówce przewidziana jest NAGRODA!
LibreOffice - Krzyżówka.odt Microsoft Word - Krzyżówka.doc2021-02-22
Bądźcie czujni, ponieważ za chwilę na stronie internetowej oraz na Facebooku naszej szkoły, opublikujemy materiały dotyczące poprawności językowej.
poprzednia | 10/105 | następna
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025