poprzednia | 17/105 | następna
2020-09-06
05 września 2020 r. odbyła się 7 edycja ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie, podczas której Polacy w wielu miejscowościach w kraju i za granicą czytali dramat Juliusza Słowackiego pt. "Balladyna". Uczniowie naszej szkoły aktywnie włączyli się w to przedsięwzięcie. Filmy, które nakręcili, można obejrzeć a stronie internetowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Radomsku. (https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=1252673895077618&id=130905330587819)
Wszystkim, którzy zdecydowali się odczytać fragmenty dramatu Juliusza Słowackiego, serdecznie gratulujemy!!!
2020-09-06
Z przyjemnością informujemy, że Nikola Bus, uczennica klasy II f, zdobyła I miejsce w 65. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
2020-09-03
Z przykrością zawiadamiamy, iż zaplanowana na 4 września w MDK Radomsko uroczysta gala podsumowująca tegoroczną, siódmą już edycję przedsięwzięcia Radomsko Zdaje Angielski nie odbędzie się w związku z ograniczeniami wynikającymi z zagrożenia Covid-19.
Miło nam jest za to donieść, że wszyscy kandydaci będący uczniami bądź absolwentami I LO im. Feliksa Fabianiego w Radomsku pomyślnie zaliczyli czerwcowy egzamin Cambridge English B2 First. Wśród wyników dominowały najwyższe z możliwych oceny A i B. Brawo!
Co więcej, spośród wszystkich 15 uczestników egzaminu to właśnie kandydaci rodem z naszego liceum mogą się pochwalić trzema najwyższymi z uzyskanych rezultatów. Na maksimum 190 możliwych do zdobycia punktów zdobyli oni odpowiednio:
Gratulujemy!
Laureatów prosimy o odbiór certyfikatów i nagród ufundowanych przez Starostę Powiatu Radomszczańskiego oraz wydawnictwo Pearson z sekretariatu I LO począwszy od poniedziałku, 7 września 2020.
Zapraszamy!
2020-09-02
Zaczął się nowy rok szkolny, niby jak zawsze, a jednak inaczej. Bez spotkania całej społeczności szkolnej, w reżimie sanitarnym, w niewielkim gronie. Witamy wszystkich po przerwie. Życzymy wytrwałości i zdrowia!
2020-08-31
Niemcy zaatakowali Polskę 1 września 1939 r. o świcie, jednoczesnym atakiem z lądu, morza i powietrza. Wśród pierwszych celów znalazły się Wojskowa Składnica Tranzytowa na Westerplatte w Gdańsku i miasto Wieluń, zbombardowane przez niemieckie lotnictwo. Szczególnie skuteczną bronią w walce na lądzie okazały się niemieckie wojska pancerne, które dużymi zgrupowaniami bojowymi przełamywały polską obronę, stosując nowoczesną taktykę wojny błyskawicznej.
Jedną z najbardziej zaciętych bitew pierwszego dnia wojny stoczono pod wsią Mokra, w której Wołyńska Brygada Kawalerii zadała poważne straty nacierającej niemieckiej 4. Dywizji Pancernej. 3 września 1939 r. w ramach zobowiązań sojuszniczych wobec Polski Francja i Wielka Brytania wypowiedziały Niemcom wojnę. W ten sposób wojna przerodziła się w konflikt światowy. Pomimo desperackiej obrony i męstwa polskich żołnierzy niemiecki atak przynosił szybkie postępy. Pancerne zagony głębokimi klinami wbijały się w środek Polski, uniemożliwiając obrońcom ustabilizowanie frontu. Największą z bitew stoczonych we wrześniu 1939 r. była bitwa nad Bzurą (9–18 września), w której polska Grupa Armii „Poznań” i „Pomorze” wykonały zwrot zaczepny uderzając na skrzydło niemieckiej 8 Armii. Pomimo początkowego powodzenia bitwa nie zmieniła biegu kampanii i zakończyła się klęską polskich oddziałów. Ich resztki przebiły się do obleganej przez wroga Warszawy.
Rankiem 17 września 1939 r. agresji na Polskę dokonał także Związek Sowiecki, zajmując w ciągu kilku dni wschodnią część kraju. Polacy nie byli w stanie stawić tu skutecznego oporu, ponieważ zdecydowana większość polskiej armii zaangażowana była w tym czasie w walki z Niemcami. W tej sytuacji Wódz Naczelny nakazał polskim oddziałom odwrót na Rumunię i Węgry, sam przekraczając najbliższej nocy granicę rumuńską, podobnie jak Prezydent i Rząd RP. W niektórych miejscach stawiano jednak opór Armii Czerwonej, na największą skalę podczas obrony Grodna w dniach 20–21 września. Resztki Wojska Polskiego zostały ściśnięte przez najeźdźców między Wisłą a Bugiem. Symbolem ówczesnej sytuacji stała się obrona Lwowa (do 22 września), atakowanego od zachodu przez Niemców, a od wschodu przez Sowietów.
Do historii przeszła też bohaterska obrona stolicy Polski, od 1 września intensywnie bombardowana przez niemieckie lotnictwo, a od 8 września szturmowana przez wojska lądowe. Przez trzy tygodnie oblężenia Niemcy nie byli w stanie przełamać polskiego oporu. Warszawa skapitulowała ostatecznie 28 września, przede wszystkim celem uniknięcia całkowitego zniszczenia miasta i zagłady jego mieszkańców. Podobne ogniska polskiego oporu toczyły walkę w Twierdzy Modlin do 29 września oraz na Półwyspie Helskim do 1 października. Przeciwko obu agresorom walczyła także na Lubelszczyźnie Grupa Operacyjna „Polesie” gen. Franciszka Kleeberga, która jako ostatnia złożyła broń 6 października 1939 r. Główną przyczyną klęski we wrześniu 1939 r. było opuszczenie Polski przez zachodnich sojuszników, którzy nie udzielili Rzeczypospolitej obiecanego wsparcia.
Osamotniona Polska nie była w stanie samodzielnie obronić się przed dwiema potęgami militarnymi, które ją najechały. Poza dysproporcją sił, wynik walki zbrojnej był także konsekwencją niekorzystnego położenia strategicznego Polski, przyjęcia błędnej strategii obronnej oraz złego dowodzenia Wojskiem Polskim. W obronie kraju poległo ponad 70 tys. polskich żołnierzy, tysiące innych zmarło później z ran lub zaginęło. Oprócz tego zabitych zostało wielu cywilów, w samej Warszawie zginęło ich ok. 10 tys. Od początku walk Niemcy dopuszczali się licznych zbrodni wojennych: rozstrzeliwania, mordowania ludności cywilnej i niszczenia jej dobytku. Po 17 września miały też miejsce liczne zbrodnie ze strony Sowietów, m.in. rozstrzeliwania jeńców w zdobytym Grodnie. Największą skalę miał jednak mord popełniony na wziętych do niewoli polskich oficerach i policjantach, popełniony przez ZSRS wiosną 1940 r. w ramach Zbrodni Katyńskiej. Pomimo klęski i rozbioru kraju pomiędzy agresorów, Państwo Polskie nie ogłosiło kapitulacji i prowadziło walkę do końca II wojny światowej.
Radosław Oziembała
2020-08-31
01 września 2020 roku to po raz pierwszy dzień, w którym nie spotykamy się wspólnie z okazji inauguracji nowego roku szkolnego 2020/2021. Ze względu na szczególna sytuację epidemiologiczną i dla zachowania zasad bezpieczeństwa zobaczycie się tylko w gronie swoich klas i z wychowawcami.
Niezależnie jednak od tego przed nami nowy rok szkolny, nowe zadania i obowiązki, projekty i przedsięwzięcia, konkursy, olimpiady i zawody sportowe. Mam nadzieje, że uda Wam się zrealizować wszystkie zamiary i zdobyć wiele laurów oraz osiągnąć satysfakcjonujące wyniki w nauce. Pomoże Wam w tym grono pedagogiczne i cała społeczność szkolna.
Po wakacjach witam serdecznie grono pedagogiczne. Życzę Państwu na ten rok szkolny dużo zdrowia, wytrwałości i cierpliwości oraz tylko zdolnych, kreatywnych i chętnych do współpracy uczniów. A wtedy sukces sam przyjdzie.
Serdecznie witam w naszej szkole uczniów klas I. Rozpoczynacie nowy etap swojego życia, przed Wami nowe wyzwania i obowiązki. Życzę wam szybkiej i bezbolesnej adaptacji w nowej szkole oraz nawiązania wielu przyjaźni. Życzę aby szkoła kojarzyła się Wam nie tylko z wysiłkiem, ale także z życzliwymi ludźmi, których będziecie tu spotykać. Życzę wam również satysfakcji z wyboru szkoły z wieloletnimi tradycjami. Nie bójcie się wyzwań , stawiajcie sobie wysokie wymagania i starajcie się jak najwięcej wynieść z naszej szkoły zarówno w sferze edukacyjnej, jak i wychowawczej.
Uczniowie klas II - przeszliście już etap adaptacji w nowej szkole, jesteście już pełnoprawnymi uczniami I LO. Przed Wami czas określenia dalszej drogi życiowej i podejmowania najważniejszych decyzji. Życzę więc Wam byście odnaleźli swoje pasje, skonkretyzowali swoje zainteresowania i podjęli odpowiednie decyzje dotyczące dalszych kierunków kształcenia.
Uczniowie klas III - już za 10 m-cy będziecie absolwentami I LO im. F. Fabianiego w R-sku. Przed wami najważniejszy egzamin – Matura 2021. Życzę wam przede wszystkim wytrwałości i siły w przygotowaniach do egzaminu, abyście właściwie wykorzystali każdy dzień i godzinę. By wasza praca dała 100% efekt na maturze, a później satysfakcję z podjętego kierunku studiów.
Mam nadzieję, że mimo niepewności, która towarzyszy nam podczas inauguracji nowego roku szkolnego wszystkim nam dopisze zdrowie i wystarczy wytrwałości, aby z sukcesami realizować założone cele i zadania.
Jeszcze raz życzę wszystkim zdrowia, cierpliwości i wiary w to, że wszystko potoczy się pomyślnie.
Renata Kosela - dyrektor I LO w Radomsku
2020-08-30
W tym roku szkolnym, ze względu na pandemię koronawirusa, nie będzie uroczystej inauguracji roku szkolnego w sali gimnastycznej. Odbędą się natomiast spotkania z wychowawcami wg poniższego harmonogramu:
O godz. 11:00 odbędzie się test z języka angielskiego dla uczniów klas pierwszych. O szczegółach poinformują wychowawcy podczas spotkań. Prosimy o zabranie ze sobą długopisów!
Przypominamy, że rozpoczęcie roku szkolnego będzie przebiegało wg ściśle określonych zasad i reżimu sanitarnego (dezynfekcja rąk, maseczki i stosowanie się do wytycznych wychowawców).
2020-08-27
Drodzy Uczniowie I LO, Szanowni Rodzice powoli kończą się wakacje i już niebawem spotkamy się w murach szkoły, ale nie będzie to typowy początek roku szkolnego, nadal trwa pandemia. W związku z tym prosimy o zapoznanie się z poniższymi dokumentami:
Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Radomsku
2020-06-29
We wtorek, 11 sierpnia, maturzyści poznali wyniki egzaminu maturalnego i odebrali świadectwa dojrzałości.
W I Liceum Ogólnokształcącym w Radomsku zdawalność matury wyniosła 90,6 procent. W czerwcu do egzaminów przystąpiło 149 osób, maturę zdało 135. 13 osób nie zdało jednego egzaminu, są więc uprawnione do sierpniowej poprawki. 1 osoba takiego prawa nie ma. Jesteśmy przekonani, że 8 września wszyscy uprawnieni do egzaminu poprawkowego wykorzystają swoją szansę.
Zdawalność egzaminu jest niższa niż w poprzednich latach, mimo to nadal znajdujemy się w czołówce. Możemy pochwalić się wysokimi wynikami egzaminu zarówno na poziomie podstawowym, jak i rozszerzonym. Mamy 17 osób ze 100% wynikiem (język angielski poziom podstawowy i rozszerzony, matematyka – poziom podstawowy), 31 osób z wynikiem powyżej 90% z matematyki na poziomie podstawowym oraz 45 osób z wynikiem powyżej 90% z języka angielskiego na poziomie podstawowym i 20 osób z wynikiem powyżej 90% z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym, a także 2 osoby z wynikiem powyżej 90% z języka rosyjskiego na poziomie rozszerzonym. Należy zaznaczyć, że wśród tegorocznych maturzystów znajduje się 6 osób z wynikiem 98% z matematyki oraz 15 osób z tym samym wynikiem z języka angielskiego.
Gratulujemy Absolwentom i życzymy dostania się na wymarzone uczelnie, jednocześnie trzymamy kciuki za tych, którym nie powiodło się w pierwszym terminie!
Jednocześnie gratulujemy uzyskanego wyniku II Liceum Ogólnokształcącemu w Radomsku.
A.P.
2020-06-29
Sobotni egzamin Cambridge English B2 First zdawany w I LO w Radomsku przez piętnaścioro kandydatów w ramach akcji Radomsko Zdaje Angielski 2020 jest prawdziwie symbolicznym ukoronowaniem trudnego roku szkolnego, nie tylko w I LO. Wierzymy, że dla odmiany sam egzamin okaże się dla Was stosunkowo łatwy. Fingers crossed!
poprzednia | 17/105 | następna
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025