poprzednia | 8/105 | następna
2021-04-20
Julia Waligóra, uczennica kl. IB, napisała słowa i skomponowała muzykę piosenki "Nasz czas" o tematyce ekologicznej w ramach działania do projektu z okazji Dnia Ziemi "Człowiek przyjaciel czy wróg klimatyczny".
2021-04-20
Ogromna ingerencja i ekspansja człowieka w środowisku naturalnym prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji, w tym między innymi ocieplenia klimatu. W związku z tym, że jest to proces powolny i długotrwały, ludzie odczuwając drastyczne skutki globalnego ocieplenia nie utożsamiają ich z własną działalnością. Biorąc pod uwagę fakt, że prawie każda nasza czynność zwiększa pulę gazów cieplarnianych, powinniśmy podjąć działania zmniejszające ich wielkość.
Uczniowie naszej szkoły chętnie wzięli udział w przygotowaniu filmików, wywiadów na temat zmian klimatycznych i ich wpływu na naszą planetę. Swoje filmiki opracowali uczniowie klas: IB, IF, IE oraz IIB. Wszystkie z nich były bardzo ciekawe i niosły ze sobą przekaz, jak należy postępować, aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem naszego globu. Poniżej prezentujemy jeden z nich.
2021-04-20
W ramach projektu Złote Szkoły NBP odbył się cykl spotkań młodzieży klas drugich z Paniami Małgorzatą Syską-Kamocką i Anną Kulką z Urzędu Skarbowego w Radomsku.
Uczniowie mogli dowiedzieć o: rodzajach podatków, funkcji podatków, jak wypełniać roczne zeznanie podatkowe, w jaki sposób można złożyć zeznanie podatkowe, co to są ulgi podatkowe oraz jak funkcjonuje Urząd Skarbowy i w jaki sposób można w dobie koronawirusa załatwić sprawę w urzędzie.
Serdecznie dziękujemy Paniom Małgorzacie Sysce-Kamockiej i Annie Kulce oraz Panu Dyrektorowi Radosławowi Walochowi z Urzędu Skarbowego w Radomsku za spotkania i liczymy na dalszą współpracę.
Agnieszka Styczyńska-Dryja
2021-04-19
W dniu 6 marca, uczennica klasy III B - Wiktoria Woźniak przystąpiła w Zabrzu do egzaminu DELF (Diplôme d'études en langue française) na poziomie A2. Właśnie otrzymaliśmy wiadomość, że uzyskała wynik blisko 90%.
Gratulujemy!
DELF jest oficjalnym dyplomem wydawanym przez Francuskie Ministerstwo Edukacji. Potwierdza znajomość języka francuskiego. Uznawany jest na całym świecie i honorowany przez wszystkie środowiska zawodowe oraz edukacyjne. Dyplomy DELF ważne są bezterminowo. Większość francuskich uczelni wyższych wymaga od zagranicznych studentów poświadczenia znajomości języka w postaci dyplomu DELF/DALF.
Kolejni uczniowie naszego liceum pod opieką, profesor Anny Jędrzejczyk, przygotowują się już do następnych sesji egzaminacyjnych.
2021-04-19
Akcja organizowana jest przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w celu upamiętnienia wybuchu powstania w getcie warszawskim , które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku w momencie zarządzonej przez Heinricha Himmlera akcji ostatecznej likwidacji getta, w wigilię żydowskiego święta Pesach (Święto Wiosny, Święto Wolności).
W tegorocznej akcji zwrócono uwagę na rolę, jaką odegrały w nim kobiety. Żydówki w czasie powstania organizowały kuchnie ludowe, kolportowały nielegalną prasę, opatrywały rannych, były łączniczkami oraz walczyły z bronią w ręku.
Dla uczniów szkół ponadpodstawowych przygotowany został film "Muranów - Dzielnica Północna" w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego. Materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców. Młodzież naszej szkoły zapoznała się z jego treścią na lekcjach historii i historii i społeczeństwa.
Małgorzata Machaj, Bożena Ujma, Radosław Oziembała.
2021-04-18
Uczniowie klas III D1 i III D2 naszego Liceum wzięli udział w warsztatach "Popularyzacja wiedzy o energetyce jądrowej" organizowanych przez uczestniczkę programu „Ambasador Zrównoważonego Rozwoju” Stowarzyszenia Narodów Zjednoczonych w Polsce, Nelę Gawrychowską.
Cykl warsztatów objął 454 uczniów ze szkół ponadpodstawowych z rejonu Bełchatowa.
Szkolnym koordynatorem działań jest prof. Anna Niepsuj.
2021-04-13
Łukasz Kowalczyk, Jan Woźniak, Karol Zaskórski zostali zwycięzcami II etapu Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Chłopcy nie mieli sobie równych, wygrali z olbrzymią przewagą nad kolejnymi drużynami.
W dniach 19 -23 kwietnia w finale będą walczyć o nagrodę główną. Warto zauważyć, że bardzo dobry wynik zanotowała druga drużyna w składzie Paweł Dróżdż, Stanisław Ciecióra, Aleksander Gloc, Witold Żuchowski uplasowali się na 40. miejscu w kraju. W drugim etapie brały udział 1593 drużyny.
Więcej informacji na stronie: www.gpw.pl, w zakładce aktualności: sigg.gpw.pl, zakładka rankingi: www.facebook.com/SIGGgpw SIGG to największy projekt edukacyjny uczący w sposób praktyczny inwestowania na giełdzie.
Organizatorami projektu są Giełda Papierów Wartościowych, Fundacja GPW oraz Partner Strategiczny Fundacja im. Lesława A. Pagi. Na najlepszy zespół czeka nagroda w wysokości 10 000 zł, a łączna pula nagród wynosi ponad 80 000 zł! SIGG to świetne przygotowanie do zarządzania własnym portfelem oraz inwestowania prawdziwych pieniędzy w przyszłości.
Agnieszka Styczyńska - Dryja
2021-04-13
W ramach projektu Złote Szkoły NBP w dniu 09 kwietnia 2021 r. odbyło się spotkanie młodzieży klas drugich z panem Maciejem Maziarzem Dyrektorem Regionalnym PKO TFI.
Tym razem młodzież mogła dowiedzieć się więcej o funduszach inwestycyjnych, rodzaje funduszy i zasady ich nabywania oraz o ryzyku inwestycyjnym.
Serdecznie dziękujemy Panu Dyrektorowi Maciejowi Maziarzowi i liczymy na dalszą współpracę.
Agnieszka Styczyńska-Dryja
2021-04-09
„Kieślowski. Od Bez końca do końca” to tytuł najnowszej książki Mikołaja Jazdona i Krzysztofa Piesiewicza, która ukazała się w marcu br. Jej bohaterowie to jeden z najwybitniejszych, rozpoznawalnych na całym świecie polskich reżyserów filmowych – Krzysztof Kieślowski – i jego przyjaciel, najbliższy współpracownik oraz autor scenariuszy do najgłośniejszych filmów – adwokat Krzysztof Piesiewicz.
Już ich pierwsze spotkanie nosi znamiona legendy – zostało zaaranżowane przez wybitną polską reportażystkę Hannę Krall. Spotkanie twórców okazało się przełomowe dla każdego z nich – dzięki niemu kino Kieślowskiego obrało nowy kierunek, a Piesiewicz obok czynnego trwania na urzędzie adwokata stał się wybitnym scenarzystą filmowym. W rozmowie z Mikołajem Jazdonem Piesiewicz przybliża prywatną sylwetkę reżysera i ujawnia szczegółowe okoliczności powstania scenariuszy jego najwybitniejszych filmów.
Relacja Krzysztofa Piesiewicza to fascynująca historia wzajemnego przenikania się opresyjnej rzeczywistości stanu wojennego, artystycznej warstwy fabularnej i niepowtarzalnych momentów pracy w zawodzie adwokata, którą mecenas traktował jak misję i źródło inspiracji scenariuszowych jednocześnie. Mówi również o filmach, które w planach miał reżyser i o tych, na które pomysły zostały utrącone w zarodku przez cenzurę.
Ta książka to unikalna, intymna i niezwykle ważna rozmowa, która będzie skarbnicą wiedzy dla miłośników kina Krzysztofa Kieślowskiego Książka zawiera również fotografie pochodzące z prywatnych archiwów i planów filmowych.
Polecam J. Banaszczyk2021-04-08
Z GŁĘBOKIM ŻALEM SPOŁECZNOŚĆ I LO PRZYJĘŁA TĘ WIADOMOŚĆ...
poprzednia | 8/105 | następna
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025