2014-05-06
W ramach języka francuskiego, współpraca na platformie e-twinning trwa od 2011 roku i rozpoczęła się współpracą z liceum w Saint-Brieuc w Bretanii. Młodzież pracowała nad tematem „Les goûts et les couleurs” („Gusta i kolory”). W trakcie zajęć dodatkowych rozwijano poszczególne zagadnienia związane z projektem - literatura, kultura, tradycje, na bieżąco wymieniano korespondencję z uczniami z Francji. Ponieważ na zajęciach poruszano często kwestie związane z literaturą i sztuką, w prace nad projektem zaangażowali się również nauczyciele języka polskiego: p. Anna Pędziwiatr, p. Anna Piotrowska i p. Ewa Ociepa.
Anna Jędrzejczyk
Kolejnymi szkołami partnerskimi były licea: La Closerie w Saint – Quay - Portrieux we Francji oraz Costesti w Rumunii. Z Francuzami pracowaliśmy nad tematem „Géographie des goûts” - „Geografia smaków”, natomiast z uczniami ze szkoły w Rumunii – „Moi, l'euro - citoyen” - „Ja, jako obywatel Europy”. Projekty opierały się na korespondencji między uczestnikami oraz pracy na „Twinspace” - stronie projektu. Pod koniec kwietnia 2013 udało się zorganizować spotkanie na czacie i kilku uczniów miało możliwość bezpośredniego komunikowania się z osobami z Rumunii. Projekty pozwoliły przybliżyć uczniom tradycje, zwyczaje oraz kulturę krajów, w których mieszczą się szkoły partnerskie.
Anna Jędrzejczyk
Projekt zakłada współpracę między szkołami średnimi z Chorwacji, Czech, Słowacji i Polski. Porozumiewamy się w językach narodowych, bo przedsięwzięcie ma dotyczyć właśnie języków słowiańskich. Angielski traktujemy pomocniczo, gdy inne drogi porozumienia zawiodą. Zadaniem każdego z maksymalnie dziesięcioosobowych zespołów było przygotowanie adaptacji wybranego i związanego z kulturą danego kraju dzieła literackiego. Nasze filmy były nieme, a uczestnicy z innych szkół mieli je zinterpretować. Teraz jesteśmy w trakcie opracowywania słowników do filmów. Polską grupę tworzy sześć uczennic klasy humanistycznej. Praca nad projektem uczy kreatywności, ale przede wszystkim sprawia dużo radości i daje satysfakcję.
Katarzyna Łągiewka
Obecnie młodzież z klasy II B i IIE rozpoczyna współpracę ze szkołą z Rumunii w ramach projektu La culture - la porte ouverte du monde (Kultura - otwarte drzwi świata). Głównym celem projektu jest ukazanie, jak ważną rolę na całym świecie odgrywa kultura, sztuka, literatura, muzyka. Poza przygotowaniem pierwszych listów, młodzież pracuje także nad prezentacjami dotyczącymi miejsc i wydarzeń związanych z kulturą w naszym regionie. Mamy nadzieję, że projekt ten będzie punktem wyjścia do wymiany z liceum Costesti.
Należy podkreślić, że do każdego z wymienionych projektów dołączały się szkoły z innych krajów europejskich, co czyniło naszą współpracę jeszcze bardziej interesującą. Warto zobaczyć certyfikaty obrazujące zakres naszych działań.
Anna Jędrzejczyk
2014-12-02
Pozdrowienia z … Rzymu
Serdecznie witam Was drodzy Uczniowie, Koleżanki i Koledzy.
Od czwartku 27 listopada do soboty 29 listopada przebywałam w uroczym Rzymie na Międzynarodowej Konferencji eTwinning 2014 pt. „Otwieranie edukacji”.
Jest to dla mnie ogromne wyróżnienie, iż mogłam reprezentować I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego na tym spotkaniu. Miałam przyjemność poznania nauczycieli entuzjastów eTwinningu z całego świata i dzięki temu nawiązałam kontakty, które nasza szkoła będzie mogła kontynuować na platformie www.etwinning.net.
Głównym celem takich konferencji jest przygotowanie nauczycieli do realizowania treści programowych przy wykorzystaniu komputerów czy tabletów we współpracy z partnerską szkołą z UE.
Ambasador projektów eTwinning (woj. łódzkie) Gabriela Chruścińska
P.S. Więcej informacji na temat konferencji w Rzymie http://conference2014.etwinning.net/
2015-10-09
Witam serdecznie całą społeczność I LO w Radomsku.
Spędziłam pracowicie trzy październikowe dni w stolicy Belgii na warsztatach „Future Classroom Lab” (4-6.10.2015).
Byłam jedną z 25 osób z krajów europejskich: Bułgarii, Cypru, Chorwacji, Francji, Polski i Portugalii. Zajęcia z użyciem komputerów odbywały się w samym centrum stolicy Belgii, w pobliżu siedziby Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, oczywiście w języku angielskim.
Gabriela Chruścińska
2017-12-05
W związku z projektem "Due Paesi: una Madonna" realizowanym na platformie eTwinning przez naszą szkołę współpracującą z włoską szkołą z Treviso, uczniowie I LO z klasy I A przygotowali krótki film prezentujący naszą szkołę, klasę, którą wybrali oraz własne zainteresowania.
Uczniowie zaprezentowali również polskie zwyczaje takie, jak Andrzejki i Mikołajki oraz kilka polskich zwrotów, aby zachęcić włoskich rówieśników do poznania języka polskiego. Z niecierpliwością czekamy na reakcję uczniów z Treviso.
Koordynator: prof. Anita Wieczorek
2018-01-16
Uczniowie ze szkoły partnerskiej z Treviso k. Wenecji w odpowiedzi na wysłany przez nas film przesłali własny, na którym uczniowie z klas 3 AB oraz 4 AB (są to klasy biotechnologiczne) krótko się przedstawili.
Podczas wizyty w laboratorium opowiedzieli, czym zajmują się na lekcjach biologii. Na koniec mogliśmy dowiedzieć się o zwyczaju obchodzonym w tej części Włoch. To święto Panevin przypadające na 5 stycznia, obchodzone całymi rodzinami przy ognisku. Wieczorem starsi wróżą z dymu unoszącego się z ogniska. Kierunek dymu pokazuje, czy rozpoczęty rok będzie obfity (jeśli dym unosi się na wschód), czy też letnie zbiory będą niewystarczające (jeśli dym obierze kierunek zachodni). Charakterystyczne jest ciasto spożywane tego dnia - pinsa, zrobione z czerstwego chleba, z dodatkiem mleka i bakalii, popijane winem doprawionym przyprawami korzennymi i zagotowanym na ognisku Panevin. Po odparowaniu taki bezalkoholowy napój mogą pić również dzieci. W nocy z 5 na 6 stycznia dzieci oczekują podarków, które przynosi czarownica Befana.
Wiemy już więcej na temat włoskich zwyczajów regionalnych i czekamy na kolejne wiadomości.
Anita Wieczorek
2018-06-18
W roku szkolnym 2017/2018 był realizowany projekt włoskojęzyczny na platformie eTwinning pomiędzy I Liceum Ogólnokształcącym im. F. Fabianiego w Radomsku, a szkołą włoską z Treviso. W projekcie wzięli udział uczniowie z pierwszej klasy matematyczno-fizycznej (1A) z I Liceum Ogólnokształcącego im. F. Fabianiego w Radomsku oraz trzecie i czwarte klasy biotechnologiczno – medyczne ze szkoły średniej z Treviso we Włoszech.
Projekt Due Paesi – una Madonna (Dwa kraje – jedna Matka Boska) dotyczył zaprezentowania sanktuariów położonych w pobliżu Treviso we Włoszech oraz w pobliżu Radomska (Jasna Góra w Częstochowie oraz Leśniów k. Żarek). W finalnym efekcie powstał film video prezentujący naprzemiennie wybrane sanktuaria włoskie oraz polskie, na którym uczniowie wystąpili w roli lektorów języka włoskiego, film zawiera również napisy w języku angielskim. Celem projektu było poznanie historii wybranych sanktuariów, ich wpływu na świadomość religijną Polaków oraz Włochów, ukazanie jedności religijnej obu krajów, a przede wszystkim pogłębienie wiedzy na temat kultury, sztuki, zwyczajów obu krajów.
Anita Wieczorek
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025