poprzednia | 12/105 | następna
2021-02-08
Germanistki I LO podjęły współpracę z wykładowcami Instytutu Filologii Germańskiej UŁ w ramach programu wsparcia dydaktyki języka niemieckiego „Ambasadorzy germanistyki – Postaw na niemiecki”. Efektem kilku spotkań nauczycieli z woj. łódzkiego z pracownikami IFG jest seria warsztatów i wykładów dla młodzieży, które poprowadzą specjaliści w tej dziedzinie. W programie, który rusza od marca 2021,udział weźmie liczna grupa uczniów naszej szkoły. Celem tych spotkań jest przede wszystkim promocja języka niemieckiego, bliższe poznanie kultury, literatury i zwyczajów krajów niemieckiego obszaru językowego.
Oto zaplanowane spotkania dla uczniów:
J. Broniszewska
2021-02-02
Na luty polecam wszystkim książkę Katarzyny Nosowskiej „POWRÓT Z BAMBUKO”, która według recenzentów pobudza szare komórki, sumienie i „mięśnie śmiechowe”.
Nosowska napisała zbiór felietonów, o życiu i przemyśleniach jakie prowadzi większość ludzi, opisuje swoje spostrzeżenia i wnioski, ukazuje siebie, pisze też o błahych sprawach, które dręczą nas na co dzień i potrafią urosnąć do rangi wielkiego problemu. Chociaż świat staje na głowie, a życie zmienia się z dnia na dzień, ona zawsze znajdzie słowo, które doda otuchy. Gdy błądzimy przytłoczeni wątpliwościami, rozpala światełko nadziei. A gdy wydaje nam się, że pozjadaliśmy wszystkie rozumy, zasieje ziarno niepewności. Kilkoma lekcjami, jakie dostała od życia, teraz dzieli się z nami i wytrwale tropi absurdy, którymi karmią nas „autorytety”.
Życie, i w czasach dziwnej pandemii, i w czasach zwyczajnej codzienności, jest łatwiejsze, gdy ma się świadomość, że tacy ludzie jak Nosowska roztrząsają te same dylematy. A gdy ktoś robi nas w bambuko, sięgamy po to samo koło ratunkowe – dystans i jeszcze raz dystans! Książka wzbogacona ilustracjami Izabeli Kaczmarek-Szurek.
„Polecam wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego. Za każdym razem okazuje się, że nic z tego. Oni będą gadać – to pewne. Będą gadać tyle, ile trzeba, by się nasycić – nie dłużej. Chodzi o to, by własnym zaangażowaniem nie spowodować, że monolog zamieni się w dialog. Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak wam się podoba” – mówi autorka.
Polecam. J. Banaszczyk
2021-01-24
W dniu 22 stycznia 2021 odbyło się I Posiedzenie Łódzkiej Rady Samorządów Szkół Średnich pod honorowym patronatem Pana Grzegorza Schreibera, Marszałka Województwa Łódzkiego.
W tym przedsięwzięciu wzięli udział uczniowie naszej szkoły, członkowie Samorządu Uczniowskiego: Nikola Bus i Stanisław Cieciura.
Spotkanie Rady odbyło się na platformie Google Meet, podczas, którego zostało wybrane prezydium, uczestnicy natomiast ustalili podczas „burzy mózgów”, że pierwszym wspólnym działaniem będzie utworzenie zespołów, które zrealizują konkretne zadania. Docelowo zgromadzeni przedstawiciele SU wybiorą akcję, która będzie możliwa do wspólnego zorganizowania. Nikola i Stanisław zgłosili się do zespołu Ds. Projektów i jesteśmy pewni, że aktywnie będą brać udział w kolejnych posiedzeniach Rady.
Uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów podczas kolejnych spotkań:)
J. Broniszewska i T. Wojtasik, Opiekunowie SU
2021-01-17
Julia Jasek (klasa IIIE), reprezentantka Klubu Myśli Prospołecznej, zdobyła wyróżnienie w styczniowej edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Najlepszy Polski Mówca", którego organizatorem jest Akademia Retoryki Igora Zalewskiego.
Konkurs trwa od września 2020 r. do sierpnia 2021 r. a zadaniem uczestników w każdym miesiącu jest zaprezentowanie dwuminutowego wystąpienia na wybrany temat. Temat turnieju styczniowego brzmiał: "Jest karnawał, porozmawiajmy zatem o disco-polo. Dlaczego ten gatunek muzyki budzi tak wielkie emocje?"
Czym słuchaczy oraz jury zaskoczyła Julia? Wystąpienie Julii można obejrzeć na profilu fb konkursu: https://www.facebook.com/Najlepszy-Polski-M%C3%B3wca-105949907731114
Julia - WIELKIE GRATULACJE! Trzymamy kciuki za dalsze Twoje sukcesy!
2021-01-08
2021-01-07
Czas jest najlepszym lekarstwem na smutek, a wspomnień nikt nam nie odbierze…
Społeczność I LO ze smutkiem przyjęła informację o śmierci Pani profesor Ewy Siatkowskiej, prawnuczki Feliksa Fabianiego, patrona naszej szkoły. Pani profesor od lat utrzymywała z nami kontakt, bywała na ważnych uroczystościach, wspierała dobrym słowem.
Pani Ewa Siatkowska była znaną językoznawczynią, slawistką. Całe swoje życie zawodowe związała z Uniwersytetem Warszawskim. Pracę na uczelni rozpoczęła w 1952 r. w Seminarium Slawistycznym, potem kontynuowała ją w Katedrze Filologii Słowiańskiej, Instytucie Filologii Słowiańskiej oraz Instytucie Slawistyki Zachodniej i Południowej. Przez pewien czas była również kierownikiem Zakładu Bohemistyki. W 1990 r. uzyskała tytuł profesora. Była założycielką czasopisma „Zeszyty Łużyckie”. W swoim dorobku ma wiele publikacji poświęconych językom zachodniosłowiańskim i łużyckim.
Była wyjątkową wykładowczynią, która wychowała całe pokolenia polskich slawistów, idąc tym samym drogą swojego pradziadka – Feliksa Fabianiego.
Rodzinie i najbliższym Pani profesor składamy najszczersze wyrazy współczucia.
Dyrekcja, Pracownicy i Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku
2021-01-03
Na początek nowego roku proponuję książkę Ryszarda Kapuścińskiego „Podróże z Herodotem” wydaną w 2004 roku. To wynik prac reporterskich autora. Kapuściński napisał zawarte w zbiorze reportaże z perspektywy czasu, kiedy oto powrócił do czasów studenckich, do czasów swoich największych podróży.
Powodem napisania tekstu była przede wszystkim chęć ukazania starożytnego pisarza - Herodota jako mistrza, wzoru reportażysty, wędrowca i człowieka. „Dzieje” Herodota towarzyszyły Kapuścińskiemu przez wiele lat jego podróży do najrozmaitszych krajów. Była to książka, którą wciąż odkrywał. W sensie metaforycznym to książka – drogowskaz i obiekt fascynacji. Kapuściński snuje opowieść o tym, jak odkrywał stopniowo Herodota. Odkrywał go jako człowieka, wędrowca, dziejopisarza, reportażystę. Po raz pierwszy usłyszał o Herodocie, kiedy był studentem pierwszego roku historii Uniwersytetu Warszawskiego. Być może Kapuściński nigdy nie przeczytałby tej książki, gdyby nie Irena Tarłowska, jego szefowa w „Sztandarze Młodych”, która podarowała mu egzemplarz przed wyjazdem do Indii. Od tego czasu książka ta towarzyszyła Kapuścińskiemu we wszystkich najważniejszych podróżach jego życia.
Ryszard Kapuściński jako reporter zastanawia się nad sposobami podróżowania, przekazywania wiadomości i opisywania dziejów. Pisarz nawiązuje do licznych wydarzeń politycznych i historycznych, których był świadkiem. Zestawia swoje doświadczenia z historiami opisywanymi przez Herodota. Krwawe dzieje historii Grecji i Persji skłaniają go także do refleksji nad ludzkim życiem oraz procesami, które rządzą biegiem historii. Niektóre z wniosków jakie nasuwają się Kapuścińskiemu są smutne i przygnębiające, zwłaszcza te dotyczące zemsty, śmierci i patriotyzmu.
Nie pozostaje mi zatem nic innego jak zaprosić wszystkich w podróż z Herodotem i R. Kapuścińskim.
Anna Piotrowska-Borowicz
2020-12-16
Dnia 4 listopada 30 uczniów naszej szkoły z klas I C, II C1, II D1 oraz II E przystąpiło do pisania Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Języka Angielskiego Olimpus. Ze względu na panującą pandemię olimpiada miała formę online.
Tytuł laureata Olimpiady Olimpus – Sesja Jesienna 2020 w kategorii klas drugich po szkole podstawowej otrzymali: Milena Kowalska (10. miejsce w ogólnopolskim rankingu), Stanisław Cieciura (11. miejsce), Aleksandra Kierlik i Jakub Wawszczak (ex aequo 12.miejsce), Aleksander Gloc (13. Miejsce) oraz Kacper Pietras (15. Miejsce)
Tytuł Laureata Olimpiady Olimpus – Sesja Jesienna 2020 w kategorii klas drugich po gimnazjum otrzymała Aleksandra Koper (12. miejsce w ogólnopolskim rankingu)
Nadzór nad przebiegiem olimpiady w szkole sprawowali nauczyciele języka angielskiego: Anna Cyniak i Piotr Pacholik.
Wszystkim uczestnikom, a w szczególności laureatom olimpiady gratulujemy serdecznie!
A.Cyniak
2020-12-16
Dnia 2 listopada 2020 roku odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Języka Polskiego Olimpus. Wzięli w niej również udział uczniowie naszej szkoły (8 osób). Z powodu pandemii olimpiada odbyła się w formie online.
W dniu 9 grudnia 2020 roku ogłoszono wyniki Olimpiady i nasi uczniowie z klasy II C1 – Klaudia Drogosz, Weronika Maligłówka, Milena Turek, Aleksandra Kierlik i Igor Mossur zdobyli Tytuł Laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Języka Polskiego, zaś uczennice: Martyna Kuliś (II B1), Natalia Skorupa (II E1) i Maja Rębisz (II E1) – otrzymały Dyplomy Uznania.
Wszystkim naszym uczniom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły!!!
Opiekunowie merytoryczni: Anna Piotrowska – Borowicz i Katarzyna Łągiewka.
Koordynator szkolny Anna Piotrowska - Borowicz
2020-12-15
Dnia 5 listopada 2020 roku odbyła się Ogólnopolska Olimpiada Przedmiotowa z Języka Niemieckiego. Wzięło w niej udział 15 uczniów naszej szkoły. Uczestnikami Olimpiady byli wybrani uczniowie klas II C1 i II E1.
Z klasy II C1 wzięli udział: Drogosz Klaudia, Jach Oliwia, Kierlik Aleksandra, Kotala Patryk, Mossur Igor. Z klasy II E1 wzięli udział: Bałut Marta, Grzędowski Jakub, Gubalska Sophia, Kotlarek Natalia, Mazur Katarzyna, Nita Martyna, Pasak Inga, Rodzik Marcin, Śliwakowska Daria, Witaszczyk Zuzanna.
Miło nam poinformować, że w dniu 9 grudnia 2020 roku ogłoszono wyniki Olimpiady i nasza uczennica z klasy II C1 – Klaudia Drogosz zdobyła Tytuł Laureata Ogólnopolskiej Olimpiady Przedmiotowej z Języka Niemieckiego, obejmując 11. miejsce wśród uczniów wszystkich szkół biorących udział w naszym kraju. Klaudia otrzymała Dyplom Laureata, natomiast wszyscy pozostali uczniowie Dyplomy Uznania.
Wszystkim naszym uczniom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za reprezentowanie naszej szkoły w Olimpiadzie, a w szczególności Klaudii Drogosz za osiągnięcie tak wysokiego wyniku. Jesteśmy dumni!
Życzymy dalszych sukcesów w zdobywaniu umiejętności językowych.
Organizator szkolny mgr Małgorzata Szablewska
poprzednia | 12/105 | następna
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025