poprzednia | 13/105 | następna
2020-12-15
Dziś ogłoszono wyniki ogólnopolskiego konkursu dla nauczycieli na opracowanie projektu materiałów edukacyjnych dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych w zakresie dziedzictwa kulturowego. Organizatorem konkursu był Narodowy Instytut Dziedzictwa. Konkurs był organizowany w ramach realizacji Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022.
Celem głównym Konkursu było zwiększenie efektywności systemu upowszechniania wiedzy o dziedzictwie i jego wartości, a także kreowanie w młodym pokoleniu przekonania o znaczeniu dziedzictwa kulturowego dla integralnego rozwoju człowieka poprzez tworzenie użytecznych i zgodnych z dobrymi praktykami nowoczesnej edukacji materiałów dydaktycznych, umożliwiających wprowadzenie właściwych i adekwatnych treści do systemu edukacji formalnej.
Do konkursu zgłoszono 217 prac z całej Polski.
Nagrodą główną w konkursie (dla każdego z 10 laureatów) jest 5000 zł oraz publikacja nagrodzonych prac na potrzeby edukacyjne dla szkół.
Uzasadnienie jury:
Temat lekcji: " Siedem życzeń Lajkonika. Bogactwo kulturowe Polski”, autor: Tomasz Mazur Opinia jury: Scenariusz lekcji spełniający marzenia o podróżach po najpiękniejszych zakątkach Polski. Dzięki wykorzystanym nowym technologiom, zastosowanym aplikacjom (Padlet, Whatsup, Jamboard, Prezi i innym) taka podróż staje się dostępna dla każdego i możliwa bez wychodzenia z domu. W konkursie przyznano także 10 wyróżnień (nagroda - 3000 zł). Link do wyników konkursu: https://edu.nid.pl/inspiracje/wyniki-konkursu-na-materialy-edukacyjne-dla-nauczycieli2020-12-14
Przed nami Boże Narodzenie i czas tradycyjnych spotkań w gronie najbliższych. Jednak z powodu panującej pandemii będzie on inny niż dotychczas. Społeczna izolacja to jego największe wyzwanie. Mimo wszystko chcemy być razem w te święta.
Wzorem ubiegłego roku młodzież naszej szkoły przygotowała Koncert Bożonarodzeniowy w nowej, podyktowanej pandemią formie online. Ponieważ projekt powstał z inicjatywy i przy współpracy nauczycieli języków obcych, uczniowie zaprezentowali swoje talenty wokalne w kilku językach.
Życzymy wesołych świąt i zapraszamy do obejrzenia koncertu. W świąteczny nastrój wprowadzą nas uczniowie z klas II E1, II C, II D oraz III E wraz z Klaudią Andrzejczyk z klasy II E w roli konferansjera. Bądźmy razem w te święta!
A. Cyniak
2020-12-13
„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście” Robert Baden-Powell
I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku już kolejny raz włączyło się w akcję Szlachetna Paczka organizowaną przez Stowarzyszenia "Wiosna". W bieżącym roku pomogliśmy dwóm rodzinom - starszemu małżeństwu oraz mamie samotnie wychowującej dwójkę małych dzieci.
Podczas trzy tygodniowej zbiórki udało się zgromadzić niezbędne produkty spożywcze, chemiczne oraz pozyskać pieniądze, które umożliwiły zakup niezbędnych rzeczy, między innymi lodówki, piekarnika elektrycznego, pościeli, wyposażenia kuchni i wielu innych produktów. Łącznie przygotowano 32 paczki na kwotę ponad 7000,00 zł. Koordynatorami działań byli: Bożena Ujma - opiekun SKPCK, Justyna Broniszewska i Tomasz Wojtasik - opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz młodzież skupiona w tych organizacjach.
Zbiórka była możliwa dzięki ludziom dobrej woli, wrażliwym na los innych ludzi oraz bardzo dobrej organizacji całej społeczności szkolnej w trudnych warunkach pandemii.
DZIĘKUJEMY CAŁEJ SPOŁECZNOŚCI I LO – ZNÓW STANĘLIŚCIE NA WYSOKOŚCI ZADANIA! DOBRO WRACA!
2020-12-09
Mimo pandemii, grupa uczniów klasy II E pod opieką profesor Anny Jędrzejczyk realizuje w wersji online projekt z jednym z najlepszych liceów w Meksyku - Prepa UDEM w San Pedro.
Młodzież stara się poznać swoich kolegów, ale również ich kulturę i tradycje. Jednocześnie pokazuje nasze zwyczaje, okolicę, kraj i szkołę. Współpraca prowadzona jest w języku francuskim.
Zachęcamy do obejrzenia załączonych filmików. Wszelkie błędy językowe celowo nie zostały skorygowane, ponieważ nie zaburzają komunikacji, a to przecież w języku najważniejsze. Poza tym warto podkreślić samodzielność młodzieży w wykonywaniu zadań projektowych.
Zapraszamy do oglądania kolejnych nagrań, które już niebawem pojawią się na stronie.
A.J.
https://www.youtube.com/watch?v=5KFl5_yIaG8&feature=youtu.be&fbclid=IwAR1EhqDxVxUS8D3GVuJmYkfUk_wwtbOxOFIf7ZX1bFcdORDBQ56Fji4atCE2020-12-09
Są wyniki pierwszego etapu.
Troje naszych uczniów osiągnęło bardzo dobry wynik:
Tym samym awansowali do etapu okręgowego olimpiady.
Serdecznie gratulujemy!
2020-12-07
Na długie grudniowe wieczory polecam wszystkim powieść Brit Bennett pt. „Moja znikająca połowa”.
Siostry bliźniaczki Vignes zawsze będą nierozłączne. Ale po tym, jak dorastały razem w małej, południowej czarnoskórej społeczności i uciekły z domu w wieku szesnastu lat, zmieniło się wszystko. Ich rodziny, społeczności, czy tożsamość rasowa. Dziesięć lat później jedna z nich mieszka ze swoją czarną córką, w tym samym południowym mieście, z którego kiedyś próbowała uciec. Druga, potajemnie wychodzi za białego mężczyznę, który nic nie wie o jej przeszłości. Mimo to, nawet rozdzielone tyloma milami i tyloma kłamstwami, losy bliźniaczek pozostają ze sobą powiązane. Co stanie się z następnym pokoleniem, gdy skrzyżują się losy ich własnych córek ?
Książka ta nie jest tylko opisem życia czarnoskórych mieszkańców Ameryki w czasach segregacji rasowej. To wielopokoleniowa historia, która porusza wiele ważnych problemów dotyczących różnych dziedzin naszego życia. To powieść o dyskryminacji, poszukiwaniu własnej tożsamości i swojego miejsca na ziemi, o tolerancji, potrzebie przynależności, życiowych wyborach i konsekwencjach jakie ze sobą niosą.
Grudzień i okres świąteczny to bez wątpienia bardzo dobry moment na to, byśmy zarażali bakcylem czytelniczym swoich bliskich i znajomych. Książka jest więc idealnym prezentem dla każdego, w każdym wieku, jak również i od każdego - bez względu na relacje, jakie nas łączą.
J. Banaszczyk
2020-12-03
Zapraszamy do udziału w akcji „Razem na Święta”, której inicjatorem jest Samorząd Uczniowski. Celem akcji jest zachęcenie uczniów do niesienia pomocy innym i budowanie wspólnot i więzi międzypokoleniowych.
Jak można pomóc w ramach akcji „Razem na Święta”:
#RazemNaŚwieta.
2020-12-02
5 i 9 listopada nasi uczniowie wzięli udział w zajęciach w ramach Lekcji z „Temidą”. Jest to program edukacyjny, który ma na celu zainteresowanie młodzieży zagadnieniami prawnymi oraz zwiększenie ich świadomości prawnej. Podczas lekcji zdefiniowano czym jest prawo, gdzie można znaleźć interesujące nas przepisy prawa, a także gdzie szukać pomocy prawnej, w momencie kiedy ktoś stanie się ofiarą przestępstwa. Zajęcia były prowadzone przez doświadczonych prawników a uczniowie mieli możliwość zadawania pytań.
Program "Lekcje z Temidą" powstał z inicjatywy Funduszu Sprawiedliwości - państwowej instytucji, której zadaniem jest niesienie pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem oraz szerzenie wiedzy prawnej wśród obywateli, w szczególności dzieci i młodzieży.
Udział w projekcie jest ściśle związany z Innowacją prawną, którą realizujemy w naszej szkole już drugi rok.
Małgorzata Machaj Bożena Ujma Radosław Oziembała
2020-11-30
Samorząd uczniowski zachęca do rejestrowania się na Wolontariusza WOŚP.
Do 4 grudnia trwa rekrutacja wolontariuszy. Rejestracja odbywa się drogą elektroniczną. Są dwa sposoby rejestracji.
1 sposób online (bez drukowania)
Należy kliknąć w link https://radomsko-5974.wosp.pl
Na stronach internetowych mdkradomsko.pl lub kulturamaglos.pl jest do pobrania ankieta, którą trzeba wydrukować i wypełnić DRUKOWANYMI LITERAMI, następnie należy ją zeskanować i przesłać na pod podany niżej email (wraz ze zdjęciem w formacie jpg. powyżej 800×600 pikseli. Przygotowując zdjęcie wzorujcie się na zdjęciu legitymacyjnym) na adres konkursy@mdkradomsko.pl
Po rejestracji z systemu wygenerowane zostanie oświadczenie wolontariusza, po które należy przyjść OSOBIŚCIE (osoby pełnoletnie) i podpisać w siedzibie Sztabu. Natomiast w przypadku osób NIEPEŁNOLETNICH do Sztabu zgłasza się kandydat na wolontariusza wraz z rodzicem lub prawnym opiekunem.
2020-11-28
By poszerzać naszą wiedzę i przy okazji urozmaicić zajęcia zdalne, zaprosiliśmy na lekcje języka polskiego w III B doktora Adama Domalewskiego – Wędrującego Filmoznawcę Filmoteki Szkolnej. W środę poprowadził on warsztaty na temat możliwości wykorzystania filmu na egzaminie maturalnym z języka polskiego. Zajęcia opierały się na dwóch filmowych adaptacjach wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę: „Ziemi Obiecanej” oraz „Popiele i diamencie”. Była to okazja do powtórzenia wiadomości, ale też przyjrzenia się bliżej zagadnieniom analizy scen filmowych. Prowadzący pokazał, jak wieloma zróżnicowanymi środkami posłużył się wybitny reżyser, aby podkreślić atmosferę i symbolikę swoich dzieł. Po takich zajęciach oglądanie filmów nabierze dodatkowego wymiaru!
K. Łągiewka
poprzednia | 13/105 | następna
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025