poprzednia | 78/105 | następna
2016-06-29
„Betel” to Międzynarodowy Ruch Dobroczynny, którego założycielem i prezesem jest Andrzej Kalinowski. Urodził się on w 1969 r. w Krakowie, aktualnie mieszka we Włoszech (żona Francesca, syn Gabriele ur. 2011 r.). Jest absolwentem Wydziału teologicznego Uniwersytetu Papieskiego im. Jana Pawła II w Krakowie, specjalizacja: teologia moralna. Już w 1990 r., na bazie międzynarodowych wyjazdów wakacyjnych Duszpasterstwa Akademickiego „Emaus”, zafascynowany postacią Jeana Vanier, założył w Częstochowie ruch „Betel”, a w 1992 r. pierwszy dom dla niepełnosprawnych, który stał się początkiem Federacji Wspólnot Życia zrzeszających wszystkie prowadzone domy dla chorych i niepełnosprawnych. Od 1996 r. wspólnota objęła opieką także ludzi w podeszłym wieku i ubogich.
Ruch „Betel” charakteryzują cztery podstawowe zasady: Człowieczeństwo, Przyjaźń, Wspólnota, Bóg. W roku 2001 Andrzej Kalinowski założył świetlicę dla osób niepełnosprawnych na Białorusi. Podobne działają na Ukrainie i w Kosowie. Ze swojej działalności znany jest w Anglii, Francji, we Włoszech, na Litwie, w Czechach, a ostatnio także w Etiopii, gdzie w roku 2011 założył ruch „Betel Etiopia”.
Na początku 2012 r., po wielu perypetiach, otworzył dom dla niepełnosprawnych i chorych w Debre Zeiyt („Dom na rogu Afryki”). Pan Andrzej Kalinowski pełni funkcję Przewodniczącego Międzynarodowego Ruchu Dobroczynnego „Betel” i jest prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Charytatywnego „Betel”. W latach 2001 – 2012 był członkiem Rady Duszpasterskiej Archidiecezji Częstochowskiej, w latach 2000 – 2004 prezesem Rady Ruchów i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej. W latach 1991 – 2006 prowadził cykl audycji radiowych: „W kręgu osób słabych i ubogich” emitowanych 43 rozgłośniach. Spod jego pióra wyszły: „Życie jest piękne”(1999),” Przyjaźń słabością pisarza”(2000), „Połączeni w słabości”(2006) oraz liczne artykuły poświęcone życiu ludzi niepełnosprawnych.
2016-06-27
Dnia 26.06.2016r. w Radomsku odbył się kolejny, czwarty już Bieg Uliczny, który od roku 2014 jest jednocześnie memoriałem Mariana Szymańskiego, wybitnego sportowca i nauczyciela wychowania fizycznego w I LO. Nie mogło tam więc zabraknąć szkolnej reprezentacji. W barwach naszego liceum wystąpiły Kinga Trzebińska i Marta Pawelec, które pokonały dziesięciokilometrową trasę wiodącą ulicami Tysiąclecia, Stodolną , Pustą i Wyszyńskiego. Dodatkowo zmierzyć musiały się z niesprzyjającą, upalną pogodą. Mimo ogromnie wyczerpującego biegu obie reprezentantki ukończyły trasę, za co należą im się ogromne brawa. Warto podkreślić, że w kategorii wiekowej 16-25 lat Kinga i Marta uzyskały kolejno 4 i 5 miejsce. Serdecznie gratulujemy!
2016-06-27
Za nami cały rok szkolny...całe 10 miesięcy. Teraz przyszedł czas na relaks i wypoczynek. Wakacje!!! 24 czerwca pożegnaliśmy rok szkolny 2015/2016 uroczystą akademią w sali gimnastycznej.
Uczniowie, którzy uzyskali średnią ocen powyżej 4,75 otrzymali z rąk Pani Dyrektor świadectwa z wyróżnieniem. Pamiątkowymi dyplomami zostali uhonorowani uczniowie, którzy odnieśli duże sukcesy w sporcie. Doceniono też społeczników i tych, którzy mogli się pochwalić wysoką frekwencją.
Później odbyła się jeszcze część artystyczna, za którą odpowiedzialna była klasa I B i prof. Iwona Bałazińska. Dużo dobrej muzyki i piosenek. Następnie klasy po raz ostatni rozeszły się do swoich sal na spotkania z wychowawcami. Dzień jak na prawdziwe lato przystało był słoneczny i gorący. Rodzi się nadzieja, że takie same będą całe wakacje. Czego wszystkim życzymy!!!!!!!
Do zobaczenia we wrześniu :)
Radosław Oziembała Anna Piotrowska
2016-06-22
Uczennice klasy I D wzięły udział w VII edycji Mistrza Sieci i choć nie zakwalifikowały się do finału, to ich prace zgłoszone na konkurs cechuje wysoki poziom, na który składa się znajomość języka HTML, oprawa graficzna oraz znajomość e-gadżetów współczesnej młodzieży.
Strony internetowe: Martyny Kmieć, Emilii Kotlarskiej, Doroty Nowak, Sandry Nowak, Kingi Pietras, Kariny Pukacz zostały napisane w HTML-u z wykorzystaniem kaskadowych arkuszy stylu.
W przyszłym roku szkolnym uczniowie I LO na pewno wezmą udział w kolejnej edycji konkursu Mistrz Sieci organizowanego przez Techniczne Zakłady Naukowe w Dąbrowie Górniczej.
Gabriela Chruścińska
2016-06-19
18 czerwca nasza szkoła uczestniczyła w Dniach Radomska. Przygotowaliśmy stoisko, na którym zaprezentowaliśmy nasze osiągnięcia, ale tylko z ostatniego roku. Było ich tak dużo, że nie wszystkie udało nam się pomieścić w niewielkim namiocie. Na całość składają się liczne wyjazdy, konkursy i konferencje.
W przygotowanie tego przedsięwzięcia zaangażowała się, jak zawsze, nasza wspaniała młodzież. Bardzo jej za to dziękujemy!!! Warto również wspomnieć, że nasi uczniowie z ogromnym poświęceniem służyli pomocą medyczną wszystkim radomszczanom, którzy tłumnie przybyli na Dni Radomska.
Radosław Oziembała
2016-06-16
Miło nam poinformować, że uczennica klasy IC, Natalia Lewandowska, zajęła IX miejsce w Polsce na Olimpiadzie Promocji Zdrowego Stylu Życia PCK. Zmagania składały się z trzech etapów: szkolnego, okręgowego i ogólnopolskiego. Natalia okazała się najlepsza w zmaganiach szkolnych i okręgowych, a w ostatnim etapie rywalizowała w grupie 16 osób. Należy dodać, że we wszystkich etapach brało udział 35.000 uczestników. Serdecznie gratulujemy!!!
2016-06-16
W dniu 18 czerwca z wizytą w naszej szkole pojawiła się kolejna grupa absolwentów. Tym razem byli to uczniowie klasy IV A, którzy maturę zdawali w 1986 roku. Minęło 30 lat, kiedy opuścili mury I Liceum Ogólnokształcącego. Wychowawcą klasy był Pan Włodzimierz Laczek, który również był obecny na tym spotkaniu. Tradycyjnie goście zwiedzali budynek szkoły oraz Izbę Tradycji Szkoły. Na dłużej zatrzymali się w sali nr 30. Na trawniku posadzili drzewko magnolii i umieścili pamiątkową tabliczkę. Wspomnieniom i anegdotom z tamtych lat nie było końca.
Radosław Oziembała
2016-06-14
Dnia 9 czerwca 2016 roku uczniowie klasy europejskiej wybrali się na edukacyjną wycieczkę do Muzeum Geologicznego im. J. Ziomka w Łodzi. Mogliśmy uczestniczyć w nietypowej lekcji geografii. Poznaliśmy pochodzenie najrzadszych skał oraz mieliśmy okazję zobaczenia ich z bardzo bliska, dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek dotyczących minerałów. Taka lekcja praktyczna spodobałaby się każdemu.
Katarzyna Kuśmierz, kl. II e
2016-06-06
W tegorocznej edycji Radomsko Zdaje Angielski do egzaminów FCE oraz CAE przystąpi łącznie piętnaścioro kandydatów reprezentujących I LO w Radomsku, II LO w Radomsku, P.P.J.O. 'HORIZON', a także radomszczański oddział firmy JYSK. Najpierw, w sobotę 11 czerwca, trzynaścioro z nich podejdzie do FCE w I LO im. F. Fabianiego w Radomsku. Dwa tygodnie później dwoje kandydatów przystąpi do CAE w Centrum Egzaminacyjnym British Council w Częstochowie. Wyniki poznamy na początku września. Trzymamy kciuki za całą piętnastkę. Good luck! :)
2016-06-05
W piątek, 3 czerwca, w I Liceum Ogólnokształcącym odbyła się konferencja naukowa pt. Porozmawiajmy o Różewiczu.... To kolejne ogniwo projektu „Stawiamy pewne kroki na drodze ku przyszłości – doskonalimy języki angielski i niemiecki nabywając umiejętności interpretacyjno – translatorskich” realizowanego przez naszą szkołę, Miejski Dom Kultury w Radomsku oraz Akademię im. Jana Długosza w Częstochowie, Archiwum Karla Dedeciusa oraz Goethe Institut w Warszawie.
Przedsięwzięcie skierowane było do nauczycieli i podzielone na trzy moduły. Pierwszy dotyczył samego projektu, pozostałe dwa wprowadzały kolejno w tematykę twórczości Tadeusza Różewicza i jej obecności w praktyce szkolnej oraz meandry przekładu.
A.P.
poprzednia | 78/105 | następna
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025