poprzednia | 85/105 | następna
2015-12-13
Mija 34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Rano 13 grudnia gen. Wojciech Jaruzelski ogłosił w państwowej telewizji powołanie WRON (Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego). Przepisy stanu wojennego wprowadziły m.in. godzinę milicyjną, zawiesiły działalność organizacji społecznych i związków zawodowych. Zmilitaryzowano zakłady przemysłowe, zakazano zmian miejsca pobytu, wprowadzono cenzurę korespondencji oraz internowano działaczy opozycji politycznej ( ok. 10 tys.).
W Radomsku rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczczono mszą św. w Kolegiacie św. Lamberta oraz złożeniem kwiatów pod tablicą upamiętniającą śmierć ks. Jerzego Popiełuszki.
W uroczystości uczestniczył poczet sztandarowy naszego Liceum w składzie: Izabela Białek, Sandra Nowak i Dawid Wójcik.
Radosław Oziembała
2015-12-11
9 grudnia klasa II C udała się z wizytą do przedszkola specjalnego. Celem odwiedzin było wspólne spędzenie czasu z dziećmi oraz obdarowanie ich drobnymi mikołajkowymi upominkami. Wizyta dostarczyła wielu wrażeń. Uczniowie naszego liceum wraz z przedszkolakami wspaniałe bawili się w rytm muzyki i nie tylko…
2015-12-11
Dnia 07.12.2015r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Radomsku odbył się II Festiwal Choinki pt."Magia Świąt". W programie było ubieranie choinek oraz wykonywanie kart świątecznych. Festiwal ten był adresowany do wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w naszym mieście. Naszą szkołę reprezentowały uczennice z kl.Ib: Natalia Cielasińska, Barbara Ziółkowska, Angelika Kopiecka, Patrycja Tyl, Karolina Stępień.
Głównym celem tego wydarzenia była integracja z wychowankami ośrodka. Komisja oceniająca uznała nasz zespół za najbardziej zintegrowany, czego potwierdzeniem jest otrzymany dyplom oraz drobne upominki. Udział w tym festiwalu był wspaniałym przeżyciem i nowym doświadczeniem.
Patrycja Tyl
2015-12-09
Głównym sponsorem projektu "Stawiamy pewne kroki na drodze ku przyszłości - doskonalimy języki angielski i niemiecki nabywając umiejętności interpretacyjno – translatorskich jest firma „Fameg”. Dla radomszczan ta nazwa jest bardzo bliska. Kojarzona jest z produkcją mebli, których jakość cieszy się uznaniem nie tylko w Europie, ale także na świecie.
Jeden z największych producentów branży meblarskiej o przeszło 130 letniej tradycji wspiera inicjatywę, której głównym celem jest doskonalenie umiejętności językowych, w tym literackich przy równoczesnym propagowaniu twórczości Tadeusza Różewicza. Poeta, który jest chlubą naszego miasta związany był z radomszczańskimi placówkami tworzącymi projekt. Niegdyś uczeń gimnazjum społecznego im. Feliksa Fabianiego, a podczas okupacji pracownik „Famegu” (dawnych zakładów Thoneta). Obie instytucje są dumne z faktu, iż droga życiowa Osobistości świata literatury była z nimi związana. Inicjatywa buduje więc więzi między różnymi placówkami, które do niedawna zdawały się sobie być dalekie. Osoba Tadeusza Różewicza powoduje, że dwa wymienione podmioty z dumą tworzą historię naszej Małej Ojczyzny.
http://www.fameg.pl2015-12-08
4 grudnia grupa młodzieży I LO wzięła udział w warsztatach językowych, które odbyły się w gmachu Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Zajęcia lingwistyczne stanowią integralną część projektu Stawiamy pewne kroki na drodze ku przyszłości - doskonalimy języki angielski i niemiecki nabywając umiejętności interpretacyjno – translatorskich. Przedsięwzięcie jest realizowane przez I LO we współpracy z placówkami o charakterze kulturalno – oświatowym, tj. Miejskim Domem Kultury w Radomsku, Akademią im. Jana Długosza w Częstochowie, Archiwum Karla Dedeciusa w Słubicach i Instytutem Goethego w Warszawie.
Piątkowe warsztaty prowadzone były w dwóch sekcjach językowych (angielskiej i niemieckiej). Uczniowie pracowali w profesjonalnie wyposażonych laboratoriach językowych. Doskonalili nie tylko swój warsztat leksykalno - gramatyczny, ale także ćwiczyli wymowę. Grupę języka niemieckiego edukowali pracownicy naukowi AJD: dr Elżbieta Pawlikowska – Asendrych i dr Beata Rusek. Zajęcia z języka angielskiego przygotowały mgr Agata Leśniczek i mgr Anna Skowron, a poprowadzili je ich podopieczni - studenci trzeciego roku filologii angielskiej: Agata Zawadzka i Arkadiusz Krynica. Nowatorski sposób prowadzenia zajęć, poprzez zabawę słowną, uruchomienie wyobraźni, interpretację ruchową ćwiczonych wyrażeń skutkował satysfakcją uczestniczących w spotkaniu licealistów. Zwieńczeniem wizyty na uczelni był wykład, pt. „Piękno fraktali”, który poprowadził prof. dr hab. Jurij Povstenko.
Iwona Bałazińska
2015-12-08
3 grudnia w I LO upłynął pod hasłem walki z dopalaczami. W szkole przeprowadzono ankietę dla uczniów nt. dopalaczy i innych używek, odbyła się też pogadanka: „Dopalacze i inne używki, odpowiedzialność karna nieletnich za działania niezgodne z prawem”.
Jednocześnie młodzież zgłębiała tajniki zdrowego żywienia, kosztując świeżych soków i sałatek w ramach Baru Sałatkowego. Fundusze zebrane podczas akcji zostaną przeznaczone na organizację corocznego balu karnawałowego dla dzieci z rodzin najuboższych i zagrożonych wykluczeniem społecznym.
A.P.
2015-12-08
4 grudnia, w ramach Tygodnia Zdrowia, w naszej szkole odbyły się rozgrywki piłki siatkowej zgłoszonych reprezentacji klas, które walczyły o możliwość zagrania meczu przeciwko drużynie nauczycieli. Do ścisłych finałów zakwalifikowały się drużyny klas IIc, IIIc, IIIe. Z tych trzech zespołów najlepszą okazała się klasa IIIC. Niestety, uczniowie nie zdołali wygrać z drużyną nauczycieli, przegrali w setach 0-2 (21-25,13-15). Wszystkim zawodnikom gratulujemy!
Gdy tylko zakończyły się rozgrywki grupowe na sali pojawili się miłośnicy fitness, zgodnie z zasadą: „W zdrowym ciele, zdrowy duch”. Była to ostatnia odsłona VIII edycji Tygodnia Zdrowia.
A.P.
2015-12-08
W dniach 26-30 listopada 2015 szesnastoosobowa grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w specjalistycznym obozie szkoleniowym w miejscowości Długopole Zdrój.
Wyjazd okazał się dla młodzieży niepowtarzalną okazją do obcowania z kulturą i obyczajami narodów z wielu krajów świata, gdyż warsztaty przeprowadzone zostały przez wolontariuszy z Japonii, Chin, Indonezji, Turcji, Kenii, Francji, Estonii, Gwatemali, Finlandii, Włoch i Azerbejdżanu.
Celem organizatorów było rozwijanie u młodzieży najbardziej cenionych w chwili obecnej umiejętności społecznych, takich jak: przewodzenie, autoprezentacja i praca w zespole. Ogromnym atutem pobytu w Kotlinie Kłodzkiej był fakt, iż wszystkie warsztaty przeprowadzone zostały w języku angielskim, co pozwoliło na sprawdzenie i dalsze doskonalenie swoich umiejętności językowych w licznych, często spontanicznych, rozmowach z obcokrajowcami. Ponadto obecny każdego dnia taniec i śpiew skutecznie wprawiły każdego uczestnika w dobry nastrój i entuzjazm do podejmowania wspólnych multikulturowych przedsięwzięć.
Justyna Broniszewska
2015-12-03
-DLA MŁODZIEŻY, KTÓRA PRZYGOTOWAŁA SAŁATKI ORAZ ZAKUPIŁA OWOCE I WARZYWA, ORAZ -DLA UCZNIÓW I PRACOWNIKÓW SZKOŁY, KTÓRZY WŁĄCZYLI SIĘ W AKCJĘ W RAMACH VIII EDYCJI TYGODNIA ZDROWIA.
Cel : Baru sałatkowego Zorganizowanie w miesiącu styczniu 2016r. BALU KARNAWAŁOWEGO dla dzieci z rodzin najuboższych i patologicznych z Radomska.
Opiekun SK PCK Bożena Ujma oraz p. Anna Jędrzejczyk
2015-12-01
Dziś, 1 grudnia, w ramach Tygodnia Zdrowia odbył się Wielki Test z Pierwszej Pomocy. Wzięli w nim udział przedstawiciele wszystkich klas pierwszych i drugich i walczyli o dobry wynik zarówno ten indywidualny, jak i grupowy.
Walka była zacięta! Ostatecznie najlepsi okazali się uczniowie klasy II c: Oliwia Bugajczyk, Aleksander Szadkowski i Jakub Jagiełło, tuż za nimi zawodnicy z klasy If: Ada Franczyk, Wiktor Ścisłowski i Krzysztof Karpiński oraz II d: Aleksandra Chojka, Jacek Pachulski i Michał Patek. Test przeprowadziła prof. Bożena Ujma – nauczyciel I LO oraz p. Przemysław Drozdek – pełnomocnik ds. systemu zarządzania w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za wzięcie udziału w teście, a zwycięzcom gratulujemy!!!
A.P.
WYNIKI WIELKIEGO TESTU Z PIERWSZEJ POMOCYpoprzednia | 85/105 | następna
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025