poprzednia | 84/105 | następna
2016-02-04
2 lutego 2016 roku zostało zrealizowane kolejne ogniwo projektu Stawiamy pewne kroki na drodze ku przyszłości - doskonalimy języki angielski i niemiecki nabywając umiejętności interpretacyjno – translatorskich. 72 uczniów szkół gimnazjalnych naszego powiatu doskonaliło i sprawdzało swoje umiejętności w zakresie języków angielskiego i niemieckiego.
Uroczystość współzawodnictwa została przygotowana przez zespół nauczycieli I Liceum Ogólnokształcące w Radomsku. Organizacyjnie inicjatywę wsparły instytucje współtworzące projekt: Miejski Dom Kultury w Radomsku, Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Radomska, „Kino za Rogiem w Radomsku” i Archiwum Karla Dedeciusa w Słubicach.
Iwona Bałazińska
2016-01-29
Miło nam poinformować, że Aleksandra Niemiec, uczennica klasy III C naszej szkoły została Sportowcem Roku Powiatu Radomszczańskiego!!!
Ola od pięciu lat gra w tenisa stołowego, od zawsze interesowała się sportem i ciężko pracowała na ten sukces. W plebiscycie Dziennika Łódzkiego zwyciężczyni otrzymała 4440 głosów i wyprzedziła trójboistę Igora Powroźnika oraz zapaśnika Marcina Sztanderskiego. Walka trwała do ostatniej chwili i jak się okazało Ola nie miała sobie równych.
SERDECZNIE GRATULUJEMY!!!
A.P.
2016-01-27
Za nami finał VII już edycji konkursu matematycznego PoKoMat, który jest wynikiem współpracy nauczycieli matematyki z I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. Stanisława Staszica w Radomsku.
Celem przedsięwzięcia skierowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych powiatów: bełchatowskiego, częstochowskiego, piotrkowskiego i radomszczańskiego jest popularyzacja matematyki wśród młodzieży, podniesienie rangi matematyki jako przedmiotu maturalnego, wyłonienie talentów matematycznych oraz zachęcenie do rywalizacji na poziomie międzypowiatowym.
Konkurs po raz kolejny został objęty honorowym patronatem przez Starostę Powiatu Radomszczańskiego pana Andrzeja Pluteckiego oraz Instytut Matematyki i Informatyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
15 stycznia podczas eliminacji szkolnych 188 uczniów rozwiązywało testy w swoich szkołach. Do rundy finałowej zakwalifikowały się 43 osoby. 26 stycznia w I LO w Radomsku odbył się finał PoKoMatu. Najpierw uczestnicy konkursu rozwiązywali zadania w II etapie rywalizacji. W oczekiwaniu na wyniki, młodzież wysłuchała wykładu wygłoszonego przez panią prof. dr hab. Małgorzatę Wróbel – pracownika Instytutu Matematyki i Informatyki Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie.
Joanna Dróżdż
2016-01-27
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne I Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Fabianiego w Radomsku serdecznie dziękują Rodzicom uczniów klas III za przygotowanie Balu Studniówkowego 23 stycznia 2016 oraz czuwanie nad jego przebiegiem.
Dziękujemy także Uczniom za nienaganną postawę podczas tej uroczystości i życzymy powodzenia na egzaminie maturalnym.
2016-01-16
Dołączyliśmy do społecznej kampanii "Cała Polska czyta dzieciom".
Nikogo z czytających nie trzeba przekonywać ile korzyści wypływa z sięgania po książkę, bo czytanie to nie tylko rozrywka, czy sposób na zdobywanie i poszerzanie wiedzy. Wiadomo również, że lektury wzbogacają nasze słownictwo i styl pisarski, korzystnie wpływają na znajomość ortografii, są świetnym ćwiczeniem koncentracji uwagi. Fascynujących wniosków dostarczają badania nad pracą „czytającego” mózgu. Wynika z nich, że czytanie ćwiczy znacznie więcej obszarów mózgu, niż można by się było spodziewać, usprawniając w ten sposób ogólne funkcjonowanie tego narządu. Doskonali także np. przetwarzanie języka mówionego i bodźców zmysłowych. Czytanie wymaga koordynacji wielu złożonych funkcji poznawczych i dzięki temu dostarcza wartościowych ćwiczeń dla naszego mózgu.
Marta Kurek
2016-01-09
Uczniowie klasy ID wzięli udział projekcie pn. „Lekcje z ZUS”. Jest to projekt autorski ZUS oraz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
Po zakończeniu projektu uczniowie uczestniczyli w Konkursie wiedzy o ubezpieczeniach społecznych pn. „ Warto wiedzieć więcej o ubezpieczeniach społecznych”
Uczennice naszej szkoły: Ewelina Lasoń, Sandra Nowak , Maria Pędziwiatr dostały się do II etapu przedsięwzięcia.
Uczennicom gratulujemy i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach!
Agnieszka Styczyńska-Dryja
2015-12-23
W naszej tradycji jest jeden szczególny dzień w roku, kiedy każdy zwykły człowiek z dzieli się z bliskimi, krewnymi, przyjaciółmi wszystkim, co najlepsze. Tym dniem jest Wigilia, kiedy jak w żaden inny dzień poddajemy się nastrojowi, refleksji i wspomnieniom dni które są za nami, myślimy o tych, których już nie ma na kolejnej wieczerzy wigilijnej, którzy kiedyś, tak jak my dziś przeżywali radość tego wieczoru.
Z okresem Bożego Narodzenia związane są teatralne inscenizacje narodzenia Chrystusa – jasełka. W europejskiej kulturze chrześcijańskiej jasełka pojawiły się w XII wieku, w Polsce zostały rozpowszechnione w XVII wieku. Ich nazwa pochodzi ze starej polszczyzny, w której to „jasło” oznaczało żłób, a ponieważ akcja jasełek dotyczy wydarzeń ze stajenki betlejemskiej, w której znajdował się żłóbek Pana Jezusa, nazwa ta przeniosła się na te niecodzienne przedstawienia.
Tym śladem poszli też przedstawiciele naszej społeczności i 22 grudnia przedstawili szkolne jasełka. Uczniowie wcielili się w role postaci, które na stałe wpisały się w naszą tradycję i odegrali najważniejsze wydarzenie tego szczególnego czasu. Był to wyjątkowy moment, w którym cała społeczność I LO rozpoczęła czas zadumy, rodzinnych spotkań i odpoczynku. Nad przedsięwzięciem czuwali nauczyciele: ks. Michał Zimny i prof. Gabriela Szczygłowska.
A.P.
2015-12-14
W dniach 5-9 grudnia gościliśmy uczniów i nauczycielkę z zaprzyjaźnionego liceum w Rumunii. Współpracę z Colegiul Naţional Alexandru Odobescu w Piteşti rozpoczęliśmy kilka lat temu na platformie eTwinning, gdzie realizowaliśmy projekty w języku francuskim. W tym roku, postanowiliśmy zaprosić przedstawicieli tamtejszej szkoły do Radomska. Dzięki gościnności naszych uczniów, młodzież mogła poznać panujące w Polsce zwyczaje.
W poniedziałek obejrzeliśmy prezentacje na temat naszych krajów, miast oraz szkół. Następnie odbyło się spotkanie, na którym przedstawiono propozycje dalszej współpracy. Nie zabrakło również Świętego Mikołaja, który wręczył gościom prezenty. We wtorek udaliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Oprócz Zamku Królewskiego i Starego Miasta, odwiedziliśmy także zorganizowaną na Stadionie Narodowym wystawę dzieł Van Gogha. Innowacyjna forma łącząca obraz, światło i muzykę wywarła na nas wszystkich ogromne wrażenie. Podczas tych kilku dni, mieliśmy okazję poznać siebie, ale również kulturę i tradycje naszych krajów. Udało nam się obalić wiele stereotypów i odnaleźć podobieństwa. Wszyscy mieliśmy również doskonałą okazję, aby doskonalić język angielski i francuski.
Anna Jędrzejczyk
2015-12-14
Kolejne warsztaty z j. niemieckiego przeprowadzone przez uczennice z klasy IIF (Monikę Borek, Natalię Macherę i Aleksandrę Arczewską) już za nami. Tym razem gościłyśmy w Gimnazjum w Dziepółci. Różnorodne animacje językowe, gry i zabawy z pewnością obudziły w uczniach entuzjazm do nauki języka i potrzebę rywalizacji z kolegami o główną nagrodę. Wspaniały nastrój i aktywność gimnazjalistów utwierdziły nas w przekonaniu, iż warto podejmować tego typu inicjatywy.
Justyna Broniszewska
2015-12-14
Karolina Widawska, uczennica klasy IIIc, zakwalifikowała się do drugiego etapu 39. Olimpiady Języka Niemieckiego.
Osiągnięcie wysokiego wyniku było warunkowane dobrą znajomością języka, zarówno w zakresie leksyki, jak i gramatyki. Zadania, z którymi zmierzyła się Karolina miały zróżnicowany charakter. Dominowały ćwiczenia, gdzie należało uzupełnić luki, dokonać właściwego wyboru, czy wreszcie zareagować odpowiednio do nakreślonej sytuacji.
Serdecznie gratulujemy wyróżnienia i życzymy dalszych sukcesów!
Wir gratulieren Dir herzlich zur Auszeichnung und wünschen weitere Erfolge!
Iwona Bałazińska
poprzednia | 84/105 | następna
I LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE
tel/fax |
Zespół
Anna Piotrowska |
I Liceum Ogólnokształcące im. Feliksa Fabianiego
w Radomsku
2011 - 2025